Hlavní obsah

Každý desátý Čech si už někdy půjčil na Vánoce, půjčky řeší hlavně mladí

24. 11. 2016, 7:05
Novinky, bab

Někteří Češi stále nedají na doporučení odborníků a kvůli pořízení vánočních dárků se neváhají zadlužit. Takto nezodpovědně se už někdy zachovala desetina lidí. Na Vánoce si přitom půjčují hlavně mladí lidé. Částkou vyšší než deset tisíc určenou na dárky se ve věku 18 až 26 let zadlužila dokonce více než čtvrtina lidí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

„To jasně ukazuje, že mladší generace není tak zodpovědná a nebojí se ani dluhů, které jsou podle našeho názoru zbytečné. Starší generace je, jistě i díky svým zkušenostem, přece jen zodpovědnější. Mám pocit, že starší lidé také více dají na nabádání svých bank, aby se kvůli svátkům zbytečně nezadlužovali,“ uvedla Alena Králíková z ČSOB, která předvánoční průzkum provedla.

Zajímavý je i rozdíl mezi "vánočním zadlužováním" žen a mužů. Na Vánoce si půjčuje dvakrát více mužů než žen (12 procent mužů oproti šesti procentům žen). Nejopatrnější jsou, co se týče vánočních půjček, lidé ve věku od 54 do 65 let. Ti si na Vánoce půjčili pouze ve třech procentech případů.

Častěji si lidé půjčují na vybavení bytu (63 procent) a na nákup nového či ojetého vozidla (45 procent).

Pro větší půjčky lidé zamíří spíše do banky

Celkem si podle průzkumu na nákup spotřebních věcí v hodnotě vyšší než 10 tisíc korun u bank či jiných finančních institucí někdy půjčily tři pětiny lidí. Od svých příbuzných či známých si půjčku nad deset tisíc vzalo 45 procent Čechů. V obou případech si opět půjčují více muži než ženy.

V průzkumu se ČSOB také ptala, na co by si lidé od banky či od svých známých nikdy peníze nepůjčili.

Z nabízených možností by si Češi ve dvou třetinách případů nepůjčili na oslavu nového roku, tři pětiny lidí si odmítají půjčit i na oslavu narozenin.

Na vánoční dárky a zimní dovolenou by si nikdy nepůjčili tři z pěti respondentů. Naopak k půjčkám na svatbu jsou Češi benevolentní. Půjčit si u finančních institucí či u známých by se zdráhala jen třetina lidí.

Reklama

Související témata:

Související články

Čtyři tipy, jak finančně ustát Vánoce

3. 11. 2016, 8:02

Kromě zátěže na psychiku mnohdy Vánoce znamenají zátěž i pro naši peněženku. Podle odborníků se lidé často pod vlivem emocí vrhají do nepromyšlených nákupů...

Výběr článků