Článek
Před měsícem mámě přišla SMS, že má přeplatek za elektřinu skoro sedm tisíc. Byla z toho nadšená. Navíc jí rovnou chtěli peníze poslat. Měla jen kliknout na odkaz v esemesce a vyplnit nějaké údaje. Chtěli uživatelské jméno, mámino datum narození a heslo do jejího internetového bankovnictví. Máma na nic nečekala a rovnou to všechno vyplnila. Těšila se na peníze z přeplatku!
Peníze šly… ale bohužel špatným směrem
Máma je vždycky opatrná, ale tady ji vůbec nenapadlo, že jde o podvod. Byla v euforii a těšila se, že bude mít na účtu o sedm tisíc korun víc. Během chvíle ale měla o sedm tisíc míň. Nejenže poslala zlodějům přes telefon přístup do svého účtu, ale jak jí poslali částku k potvrzení, potvrdila jim odchozí platbu. Když zjistila, že peníze chybí, zkoušela na číslo z esemesky volat, ale nikdo to nezvedal. Nahlásila to na policii, ale prý je skoro bez šance, že by se pachatel našel.
Každého člověka potěší zpráva, že mu chce někdo poslat peníze. Jenže žádná reálná společnost nikdy nevrací peníze tak, že by vyzvídala přístupové údaje k internetovému bankovnictví nebo by chtěla úplná čísla z platební karty. Tak jedná vždycky jen podvodník. Zkuste tenhle příběh ukázat svým blízkým.

Ukázka podvodné SMS zprávy
Tip: Vyzkoušejte své znalosti o bezpečnosti a udělejte si Kybertest.cz – Buďte na internetu v bezpečí.
Anketa

Informujte své blízké, jak se bránit online podvodníkům
Informujte své blízké, jak se bránit online podvodníkům
V současné době je větší pravděpodobnost, že vás někdo okrade v online prostředí než v reálném světě. Informujte o nástrahách své nejbližší, ať se nestanou další obětí. Jako nezávislý zdroj informací můžete využít také stránky www.chrantesvepenize.cz. Naleznete zde cenné rady, odpovědi na otázky, na které byste se možná osobně styděli zeptat, i příběhy těch, kteří o své úspory přišli.
Bezpečné surfování na internetu
Základem je aktuální software. Pomozte proto svým blízkým s jeho aktualizací. Zkontrolujte i antivirový program, případně jim ho nainstalujte.
Jednoduchý návod pro surfování na internetu
- Vždycky si zkontrolujte, co a komu potvrzujete.
- Dejte si pozor, co o sobě sdílíte na sociálních sítích, čím více informací zveřejňujete, tím jste zranitelnější před případným útokem.
- U e-mailového účtu, který používáte k přihlášení nebo obnově dalších účtů (sociální sítě, školní pošta, instituce, úřady...), si nastavte dvoufázové ověření.
- Pro připojení na internet používejte svá data či bezpečnou Wi-Fi. Veřejná Wi-Fi je místem, které podvodníci využívají k nabourání se do vašeho zařízení. Jak poznat bezpečné Wi-Fi připojení?

Co dělat, pokud si nejste jisti, zda se nacházíte na bezpečné stránce?
Bezpečná komunikace online a po telefonu
Podvodný hovor (vishing) | Podvodník se snaží po telefonu získat citlivé údaje, tedy číslo karty či údaje k bankovní identitě. Volá jménem nějaké instituce (nejčastěji se vydávají za Českou národní banku). | Žádný bankéř či další instituce po vás nikdy nemůže chtít citlivé údaje, jako jsou přihlašovací údaje do bankovnictví, autorizační kód, heslo, údaje z karty (v některých případech se mohou ptát POUZE a JEN na první a poslední čtyři čísla z karty). |
Podvodné zprávy (phishing) | Rizika spojená s podezřelými e-maily, SMS, chat zprávami na sociálních sítích nebo WhatsAppu, které mají aktivní odkaz. Podvodníci se zde snaží získat citlivé údaje ke kartě nebo bankovní identitě. | Banka ani další instituce (včetně Policie ČR) nikdy nechtějí celé údaje ke kartě (pro ověření stačí první a poslední čtyřčíslí) a údaje pro přihlašování bankovní identity. Některé banky poskytují pojištění proti phishingu. |
Podvodné m-platby | Podvodníci jsou schopni zneužít telefonní číslo ke krádeži peněz díky funkci m-platby (platby z mobilního tarifu). | Ověřte si, s kým si píšete (stačí zavolat kamarádovi a zjistit, jestli je to opravdu on). Nikdy nepředávejte žádné potvrzovací kódy. |

Jak rozeznáte dobrý e-mail od podvodného
Bezpečné nakupování a prodávání online
Většina z nás dnes nakupuje online. Je to jednodušší, přístupnější, ale i zde se mohou objevit podvodníci. Co dělat, abyste nenaletěli?
1) Nakupujte primárně z ověřených e-shopů
Pokud zkoušíte nový e-shop, zjistěte si nejdříve jeho hodnocení a všeobecné obchodní podmínky pro nákup. Podvodný e-shop si můžete vyhledat i na stránkách ČOI, popřípadě si stačí zadat „negativní recenze a název e-shopu“ do vyhledávače. U všech e-shopů je třeba ověřovat způsob a termín dodání. Pokud zaplatíte platební kartou a zboží vám nepřijde, můžete transakci reklamovat u své banky.
2) Pozor na úskalí online předplatných služeb a aplikací
Úskalí objednávání online aplikací či služeb, které mají zdarma zkušební období, spočívá především v tom, že se po uplynutí období zdarma mohou automaticky strhávat peníze mnohdy bez možnosti náhrady. Před zaplacením členství/služby si proto zjistěte recenze a obchodní podmínky, postup je stejný jako v případě objednání fyzického zboží. Pokud máte zkušební verzi zdarma a nechcete ve službě pokračovat, musíte ji včas vypovědět. Po vypršení následuje automatická platba, a ne každý poskytovatel vrací peníze. Hlídejte si také výročí předplacených služeb.
3) E-bazary jako trend moderní doby
Zboží prodávejte pouze zájemcům, kteří po vás nechtějí žádné citlivé údaje. E-shop ani doručovací služba je k ničemu nepotřebují. Na internetu pak nakupujte ideálně s možností osobního odběru nebo na dobírku (využívejte aplikace doručovacích služeb).
4) Rizika online seznamování aneb Taktika „lovení“
Dopisujete si vy či vaši blízcí s dalšími uživateli na sociálních sítích a seznamkách? Informujte je o seznamovacích podvodech (tzv. nigerijských podvodech), kdy se útočníci pod cizí identitou snaží, aby se do nich jejich oběti zamilovaly za účelem získání peněz (kvůli vykoupení z ciziny, finanční tísni, úhradě údajné exekuce, falešné dary aj.).
Generál na seznamce aneb I tenhle příběh se skutečně stal
Devětatřicetiletá žena z Tachovska na seznamce narazila na údajného amerického generála. Potřeboval peníze na „vykoupení se“ ze služby a na přepravu soukromým letadlem. Když se zdráhala zaplatit, vyhrožoval „generál“ válkou mezi USA a Českem. Podvodníci od ženy vylákali půl milionu korun.
5) Jak moc bezpečné je „bezpečné“ investování a přivýdělky?
Při investování je možné se často setkat s útočníkem, který oběť tlačí ke stažení programu na dálkovou správu investování. Následně tak do něj získá přístup a důvěřivce okrade. V těchto případech buďte obezřetní, když pročítáte reklamy na internetu nebo e-maily. Je totiž velmi jednoduché vytvořit fiktivní reklamu se známou osobností. O nabídce, která vás zaujme, si vyhledávejte na internetu víc informací (recenze). Mějte na paměti, že před sjednáním je lepší nabídku probrat s někým dalším (nejlépe s odborníkem, který investicím opravdu rozumí). Nikdy neinstalujte do svého počítače programy na základě telefonického hovoru a nepovolujte přístup do počítače neznámým osobám.
Přivydělávají si vaši blízcí či vy formou placené brigády?
Dejte si pozor na rizika spojená s „bílým koněm“. Někteří podvodníci vytvářejí falešné nabídky zaměstnání, které spočívají v praní špinavých peněz. Pokud nabídka spočívá v přesouvání peněz z účtu na účet nebo zakládání účtu pro třetí osobu, nikdy takovou pracovní nabídku nepřimějte. Můžete se stát bílým koněm s hrozbou odnětí svobody a zaplacení finanční škody.
Doporučení: Pokud vám na účet přišly peníze, u kterých neznáte jejich původ, nevybírejte je a ani nepřeposílejte, musíte je vrátit zpět.