Hlavní obsah

V noci svítil oranžový Měsíc. Zbarvily ho požáry v Kanadě

2:02
2:02

Poslechněte si tento článek

V noci na neděli bylo možné na noční obloze nad Českou republikou pozorovat Měsíc v netypické výrazné oranžové barvě. Český hydrometeorologický ústav vysvětluje, že za to může kouř z lesních požárů v Kanadě, který prochází přes naše území.

Foto: Gabriel Dominella/Alamy, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Kdo večer pozoroval Měsíc vysoko nad obzorem, mohlo ho překvapit jeho sytě oranžové zbarvení. Přes území České republiky totiž prochází kouř z lesních požárů v Kanadě, který optickou změnu barvy měsíce způsobil. V pondělí by mohla mít obloha s ohledem na vyšší koncentrace kouře zvláštní barvu. Možná se dočkáme i netypicky barevného východu a západu slunce.

Foto: Manitoba Government, Reuters

Požáry v Kanadě

„Kouř z požárů se nad naše území bude dostávat i v dalších dnech, v pondělí hlavně v první polovině dne by měly být jeho koncentrace nad naším územím ve vyšších vrstvách atmosféry nejvyšší. V dalších dnech již budou výrazně nižší,“ vysvětluje ČHMÚ, podle něhož jde o názorný příklad tzv. dálkového transportu látek v ovzduší.

Není to poprvé, co se kouř z Kanady dostal až nad Českou republiku. Látky se mohou atmosférou šířit na tisíce kilometrů v závislosti na jejich vlastnostech, meteorologických a rozptylových podmínkách a dalších faktorech.

Foto: ČHMÚ/NASA Worldview

V Kanadě už několik dní bojují s rozsáhlými lesními požáry.

Až k nám se takto dostává i saharský písečný prach, který pak zabarvuje déšť a zanechává stopy podobné pylu například na kapotách aut a dalších površích. Podobným způsobem na naše území putují i znečišťující látky z nejrůznějších zdrojů mimo naše území.

„Pokud je ve vašem okolí zhoršená kvalita ovzduší, nemusí být příčinou jen lokální zdroj, jako je třeba soused, který právě zatopil. Znečištění může pocházet i z míst stovky až tisíce kilometrů vzdálených,“ připomíná ČHMÚ, který se složitému procesu identifikaci zdrojů znečištění ovzduší věnuje.

Dodává, že lesní požáry uvolňují do ovzduší řadu nežádoucích znečišťujících látek – zejména jemné prachové částice (PM2,5), které mohou mít nepříznivý vliv na zdraví. Jsou totiž menší a snadno tak pronikají hlouběji do dýchacího ústrojí.

Vzhledem k deštivému počasí posledních dní je nicméně kvalita ovzduší na celém území České republiky momentálně velmi dobrá.

Výběr článků

Načítám