Hlavní obsah

Otevření Vinařského centra v Lednici ozvláštní rekord

27. 4. 2019, 9:46

Nové Vinařské centrum postavené z místního vápence v pátek novinářům představilo vinařství Annovino z Lednice na Břeclavsku. Kromě netradičního stavebního materiálu v něm návštěvníci najdou i sbírku zkamenělin a nábytku vyrobeného ze sudů od vína. Centrum bude sloužit jako vinotéka, degustační místnost i výchozí bod exkurzí do vinařství.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Kromě netradičního stavebního materiálu v centru návštěvníci najdou i sbírku zkamenělin a nábytku vyrobeného ze sudů od vína (na snímku).

Článek

„Budova je postavená z mušličkového vápence, což je místní surovina. Část materiálu jsme získali přímo sběrem z vinohradů. Kus vinohradů se tak prolnul do prostředí, kde lze víno konzumovat,” popsal Petr Krejčík z vinařství. Na některých kamenech na plášti budovy jsou patrné stopy zkamenělin.

Sobotní otevření pro veřejnost by měl doprovodit zápis do české knihy rekordů. Majitelé vinařství věří, že vytvořili největší soubor unikátního nábytku vyrobeného z rozebraných sudů od vína.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Petr Krejčík se zkamenělinou, kterou společnost použila na etiketách.

„Jde o šest nebo sedm desítek kusů, které vyrobili místní truhláři. Převážně to jsou praktické kusy jako degustační stoly, pulty, lavice nebo židle. Sud tak po své přeměně dál slouží ke zpříjemnění chvilek u vína,” dodal Krejčík.

Vznikne zahrada

V novém Vinařském centru bude k vidění expozice zkamenělých živočichů, která vznikla ve spolupráci s regionálním Muzeem Mikulov. V průběhu roku u centra vznikne i odpočinková zahrada se zkamenělinami a dětským koutkem. Růst v ní bude mimo jiné i 100 odrůd révy vinné, které se na Moravě pěstují.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Vinné sudy v novém Vinařské centru, které 26. dubna 2019 novinářům představilo vinařství Annovino z Lednice na Břeclavsku.

Vinařství vzniklo v roce 1997 a kromě výroby vína provozuje i Valtické podzemí, unikátní labyrint obnovených částí vinných sklepů.

Může se vám hodit na Seznamu:

Reklama

Související témata:

Výběr článků