Hlavní obsah

Jako za morové epidemie. Kvůli vínu musí lidé strčit ruku do tajemné díry

10. 8. 2020, 10:26

Koronavirus oživil v Itálii prastarou tradici s temnou historií - vinná okénka, která v Toskánsku vznikla kolem roku 1600 za morové epidemie. Dírou vysekanou ve zdi vinoték a obchodů, velkou tak akorát, aby se do ní vešla ruka a sklenice s vínem, obchodník podá zákazníkovi nápoj. Zachování bezpečné vzdálenosti je tak zaručeno.

Foto: Profimedia.cz

V Itálii se vrací k vinným okénkům. Ilustrační foto

Článek

Sdružení, které usiluje o zachování okének, na svém webu připomnělo, že v roce 1634 obyvatele Florencie kosila černá smrt. Tamní učenec Francesco Rondinelli sestavil zprávu o šíření nemoci ve městě a popsal v ní četná okénka pro prodej vína bez přímého kontaktu mezi zákazníkem a obchodníkem.

Předseda asociace Matteo Faglia řekl, že lidé tehdy zaklepali na malé dřevěné okenice a vinař jim naplnil lahev. V provozu bylo asi 150 okének. „Postupně se ale stala nefunkční a o mnoho z nich jsme přišli během povodní v roce 1966,” uvedl Faglia.

Jeho sdružení začalo tato zapomenutá okénka mapovat a označovat cedulkami upozorňujícími na jejich historickou hodnotu. Mnoho z nich ale bylo poškozeno.

O 400 let později udeřila pandemie nemoci covid-19 a Itálie se na začátku března ocitla v karanténě.

„Každý seděl dva měsíce doma a pak vláda dovolila postupné uvolnění. V té době se někteří podnikaví florentští majitelé vinných okének rozhodli jít proti času a znovu začít používat tato zařízení pro prodej vína, kávy, nápojů, sendvičů a zmrzliny - vše bez virů a bezkontaktně,” uvedlo sdružení.

Reklama

Výběr článků