Hlavní obsah

Bílá vína z Moravy ovládla mezinárodní soutěž

3. 6. 2022, 8:09

Bílá vína z Moravy získala v hlavní části mezinárodní soutěže Concours Mondial de Bruxelles nejvíce ocenění ze všech zemí. Dvě velké zlaté medaile získala také červená vína. Celkem tak z italského města Cosenza, kde se letošní ročník odehrával, vinaři přivezli dvě velké zlaté, 16 zlatých a 25 stříbrných medailí. V tiskové zprávě o tom informoval Vinařský fond, který účast vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

Ilustrační foto

Článek

V hlavní části soutěže, která je letos rozdělena do čtyř částí, posuzovalo více než 300 světových odborníků 7300 bílých a červených vín ze 40 zemí světa. Obě velké zlaté medaile za červená vína získalo vinařství B/V z Ratíškovic na Hodonínsku a to za Pinot Noir Reserva 2015, výběr z hroznů, a Frankovku Reserva 2015, výběr z hroznů.

„Hodnocení bylo letos velmi náročné a také přísné. Novinkou pro letošní rok bylo, že vedle bodů se ke každému vínu musel napsat komentář, a víno tedy i slovně velmi podrobně popsat. Tento komentář pak lze na vyžádání získat přímo od organizátorů soutěže,“ popsal hlavní sommelier Národního vinařského centra a Salonu vín ČR Marek Babisz, který zasedl v porotě soutěže.

Moravská vína ovládla prestižní soutěž v Polsku

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech byla v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi významnými vinařskými regiony Evropy. Uskutečnilo se například v bulharském Plovdivu, italském Jesolu, portugalském Guimares, v Lucemburku, v Bratislavě a v roce 2020 také v Brně. Vinaři z České republiky se účastní soutěže od samého počátku v roce 1994.

Letošní ročník je rozdělený do čtyř částí. Klání růžových vín se uskutečnilo v březnu, v květnu následovala hlavní část určená pro bílá a červená vína, následovat bude část věnovaná sladkým a fortifikovaným vínům a poslední bude věnovaná šumivým vínům.

Může se vám hodit na Seznamu:

Reklama

Související témata:

Výběr článků