Článek
Jeho příběh se rozhodla vyprávět prostřednictvím unikátní série snímků a příběhů.
Několik let dokumentovala továrnu, se kterou je úzce spjata historie Železného Brodu a okolí, místa, které je staletí propojené se sklářskou historií. Prostřednictvím snímků vypráví o tom, jak se z podniku v malém městě na severu Čech stal největší producent bižuterie v Československu a největší dodavatel skleněné bižuterie ve světě. Především ale zachytila poslední okamžiky kdysi legendární továrny. Poslední střípky.

Silvie Lintimerová s fotografiemi na výstavě
Všechno začalo nevině, když firma jejího partnera zvažovala, že by část osiřelé továrny koupila.
„Požádal mě, jestli bych nemohla jít dovnitř a nafotit, jak to tam vypadá. Dostala jsem klíče od fabriky a celou ji procházela. Byla jsem nadšená. Pro fotografa to byl úplně skvělý prostor, který nabízel spoustu kreativních možností, špinavé zdi, velké i menší prostory. Já se strašně nadchla, že by bylo super tam mít ateliér,“ vzpomíná fotografka.
Celé dny továrnou brouzdala, zachytila každý kout, každou skvrnu i papír, který připomínal zašlou slávu slavné bižuterní továrny. Vznikly stovky fotografií.

V průběhu let vytvořila desítky fotografií.
„Když jsem se začala zmiňovat před lidmi v Železném Brodě, že bych tam chtěla mítt ateliér, tak každý reagoval hrozně osobitě. Někdo říkal, že je skvělé, že tam něco bude, někteří brečeli, jiní nadávali. Z lidí vypadávaly různé osobní vzpomínky, zážitky i příběhy,“ vypráví Lintimerová.
V době největší slávy totiž fabrika zaměstnávala zhruba 1500 lidí nejen z Železného Brodu, ale i z blízkého okolí.
„Kdysi tam všichni pracovali a pak najednou dostali výpověď, což byla pro Brod tragická událost a dodnes si to město nese jako smutný okamžik, takový zásek,“ podotýká Lintimerová.
Z fotografií začala v roce 2019 sestavovat svou bakalářku a o příbězích vyprávěla i vedoucímu práce, fotografu Miro Švolíkovi. Ten jí vnukl myšlenku, jak to celé uchopit, a tak se do toho pustila. Výstupem se stala nejen bakalářská práce, ale po pěti letech od obhájení i výstava s názvem Zdobili jsme ženy celého světa. Premiérově je k vidění v Železném Brodě v Městské galerii Vlastimila Rady do 21. června.

Ke snímkům připojila i příběhy někdejších zaměstnanců.
„Stylové by bylo její uvedení přímo ve fabrice, ale tu mezitím po dlouhých letech koupil nový majitel a zrekonstruoval,“ poznamenala fotografka.
Sestavena k výstavě je i kniha plná snímků a vzpomínek konkrétních zaměstnanců. Někteří z nich se totiž společně se Silvií Lintimerovou do továrny po letech vrátili, přišli do svých kanceláří nebo dílen, a především vzpomínali. Na snímcích zachytila lidi, kteří tam pracovali, i jejich pocity ve výrazech tváří. Muže, který v ŽBS začínal v roce 1962 jako mistr, vypracoval se až na pozici ředitele a vydržel v továrně až do roku 2000. Skláře, který v ŽBS necelých čtyřicet let tvořil hutní figurky, ale i třeba rodinu sklářských mistrů, které fabrika spolkla při poválečném vyvlastnění a s ŽBS je spjato několik jejích generací.

S ŽBS jsou spjaty životy tisíců lidí, například rodu Halamových.
„Překvapilo mě, že ti lidé přišli a emociálně mi vyprávěli své příběhy. Třeba sklář Zdeněk Lhotský, když přišel do továrny, tak jen nadával nad tou zkázou. Ředitel Jaroslav Šilhán se dokonce rozbrečel, vzpomínal i na zážitky se Stanislavem Libenským a Jaroslavou Brychtovou, sklářskými legendami, kteří oba ve fabrice také působili,“ doplnila Lintimerová.
Podle ní však všichni lidé, s nimiž hovořila, byli rádi, že se můžou projevit, někomu říci, jaké mají pocity z toho, jak vše skončilo. A i samotná výstava jistě v mnohých podobné emoce vyvolá.
Historie továrny Železnobrodské sklo (ŽBS) v Železném Brodě
- K 1. lednu 1948 byl utvořen národní podnik Železnobrodské sklo Železný Brod. Do konce 40. let zastřešil 27 znárodněných firem ze Železnobrodska a okolí. Do NP ŽBS patřily mj. Harrachovské sklárny, provozy NP Skleněná bižuterie v Jablonci nad Nisou, výrobní družstvo Maják a další.
- V 1. polovině 70. let pracovalo v podniku 6 700 zaměstnanců s průměrnou roční výrobou 283 mil. Kč ve velkoobchodních cenách. Ve druhé polovině 70. let se výroba zdvojnásobila.
- Na počátku 80. let byl KP ŽBS největší sklářský podnik v Československu a největší výrobce skleněné bižuterie na světě s podílem světového obchodu 17 procent. Kromě skleněné bižuterie podnik vyráběl duté hutní a rafinované sklo, svítidla, technické sklo, skleněné ozdoby, plastové diarámečky a hračky. Dále skleněné mozaiky, vitráže a autorské plastiky. Nejdynamičtěji se rozvíjela výroba křišťálových ověskových svítidel s hlavním odbytem v SSSR, Jugoslávii a Maďarsku.
- Po revoluci přišla privatizace a ušetřen nebyl ani podnik ŽBS. V roce 1993 se ze státního podniku stala akciová společnost se stoprocentním podílem státu. V roce 2000 vláda Miloše Zemana změnila původní privatizační plán a vyhlásila výběrová řízení. Přihlásily se tři firmy a vítězem se stala Bijou terra s.r.o.
- V roce 2000 nastal zlom v obchodu a ustal zájem o artikl skleněné bižuterie. Další osudovou ránu uštědřil rok 2008 a globální hospodářská krize. V Čechách se z hospodářské krize stala krize finanční a banky požadovaly okamžité splacení úvěrů. Tak se vedení společnosti rozhodlo zavřít tři velké giganty, a to Českou mincovnu, Jabloneckou bižuterii a Železnobrodské sklo.