Hlavní obsah

Kriminalista v penzi při psaní knihy vyřešil pomníček vraždy prostitutky. Vrazi si za ním občas chodí popovídat

4:20
4:20

Poslechněte si tento článek

Pomníčky, tedy nevyřešené vraždy, nedávají kriminalistům spát ani po odchodu ze služby. Své o tom ví bývalý šéf jihočeské mordparty Václav Hýsek. Společně s publicistou Pavlem Pechouškem se pustili do knihy o skutečných případech vražd a dokázali vyřešit případ z roku 2007, kdy v Lipně v Černé v Pošumaví plavalo tělo zavražděné prostitutky Gabriely Supekové, které se přezdívalo „Čert“.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Bývalý kriminalista major Václav Hýsek

Článek

Jak se podaří během psaní knihy odhalit pachatele vraždy?

Začínali jsme s Pavlem tím, že jsme vybírali případy. V knize jsou tři. Začali jsme psát o případu zavražděné prostitutky, která byla neobjasněná. Pavel přišel na nápad, že bychom se mohli spojit s hlavní svědkyní Nikolou. V době, kdy to navrhoval, tak byla v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. Já tomu moc šancí nedával. Napsali jsme krátký dopis a odpověď byla, že pokud to odsouhlasí její právní zástupce, tak je ochotná nám poskytnout rozhovor a popsat, jak to bylo.

Ona už před soudem popsala pachatele, nakonec to ale nedopadlo jeho odsouzením…

Ona byla u toho, když se Báno zbavoval těla. Popsala pachatele, vylíčila, jak to všechno bylo. My jsme se s tím spokojili, Báno tam byl jenom jeden, i když měl syna, kterému se říkalo Bánínko. No a Nikola přišla k soudu, a když se paní předsedkyně zeptala, jestli je to ten člověk, kterého popisovala, tak Nikola řekla, že to není on. Podle popisu všechno sedělo, ale ona tvrdila, že to není on. Tím pádem to spadlo a Báno odešel jako nepotrestaný.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

V knize čtenáři najdou tři případy.

Jak na vás Nikola působila?

Byla to vstřícná holka, ale měla výkyvy. Řekla jen to, co chtěla, nikdy nic navíc. My jsme ji při psaní knihy kontaktovali písemně, začala odpovídat, ale pak přišla odmlka. Já jsem byl v kontaktu s jejím obhájcem, který jí vysvětlil, že už je mimo zákon, že k tomu může klidně vypovídat, že vražda je promlčená. Ředitelka věznice nás k ní nepustila, abychom se s ní sešli osobně, i když byla ochotná nám dát i další informace o silniční prostituci. Takhle nám písemně vylíčila, proč to všechno udělala, rukopisy jsou součástí knihy.

Foto: Vojtěch Krunt

Jan Štoček a Václav Hýsek v podcastu Zloději životů

Sledujete i další nevyřešené případy? Neláká vás v penzi vyšetřit i další neobjasněné věci?

Byl jsem u policie na den přesně 44 let. Přechod do důchodu byl opravdu krutej, nemohl jsem si zvyknout. Pak jsem si našel nějaký koníčky. Sice sleduju, co se děje v kraji, kde je jakej mord, ale to mám všechno ze sdělovacích prostředků, případně od kamarádů, kteří mi k tomu něco můžou říct.

Přišla už žádost o pomoc s nějakým případem?

To se neděje. Já jsem svoji práci předal parťákovi, což je velmi schopnej kluk. Oni si tam poradí i bez důchodců.

Vraťme se ještě ke knize. V ní se věnujete i případu doživotně odsouzeného trojnásobného vraha Hejny, jenž si nedávno požádal o podmínečné propuštění. Může se takový člověk polepšit a zaslouží si podle vás podmínečné propuštění?

Tohle já posoudit moc nemůžu. Můžu jenom říct, že to byl inteligentní kluk, kterej si plně uvědomoval, co dělá. Brutálně vraždil pro peníze a ne pro velký peníze. Já jsem měl možnost ho poznat. V prvotním výslechu nám popsal, co všechno udělal, jak to bylo, ale řekl, že to je naposled, co bude vypovídat. Od tý doby neřekl ani slovo. Myslím si, že za ty tři vraždy by tam měl ještě chvilku zůstat.

Foto: Novinky

Major Hýsek byl u policie 44 let. Budějovická mordparta, kterou napsal s Pavlem Pechouškem, je jeho literární prvotinou.

Někteří vrazi mohou mít pocit, že jste to právě vy, kdo je za mříže dostal. Měl jste někdy pocit hraničící s obavou, že by se někdo mohl chtít pomstít?

Neměl. Jak se vždycky mluví o hodným a zlým policajtovi, tak já jsem byl vždycky sice ten horší, ale zase jsem měl to štěstí, že se mi hodně pachatelů přiznalo. Stalo se mi několikrát, že jsem se potkal s lidma, kteří dostali vyšší tresty. Nikdy jsem neměl problém, že by mi vyhrožovali. Jednou takhle sedím na rybách, najednou telefon. Volal mi člověk odsouzenej na 16 let, tak jsem si myslel, že zdrhnul. Oni ho ale propustili a chtěl se se mnou setkat a popovídat si. Dalších pár let jsme se třeba dvakrát do roka viděli. Žádná zášť z jeho strany tam nebyla.

O čem si chce takový člověk povídat?

Zmínil se o tom, jak to chodilo v kriminále, vyprávěl, jak od něj tehdy odešla manželka, jak se vrátila a má zase rodinu, práci. Vyprávěl, kam se přestěhoval, co dělá, prostě osobní věci. Na druhou stranu tu vraždu nikdy nepřiznal. Ale nemá smysl na něj tlačit. Když to bude chtít říct, tak to řekne. Ale nezačal s tím, tak jsem nezačal ani já.

Případu vraha Hejny se Hýsek věnoval společně s Janem Štočkem v epizodě podcastu Zloději životů s názvem Kamioňák. Nové díly podcastu jsou v přípravě a v létě 2025 se objeví na Novinkách a podcastových aplikacích.

Související témata:
Václav Hýsek (kriminalista)

Výběr článků

Načítám