Hlavní obsah

Kavárně zaměstnávající seniory hrozí zánik. Lidé se skládají na záchranu

3:22
3:22

Poslechněte si tento článek

Pracovat v kavárně je lék na samotu. A přesně to šestnáctka penzistů, kteří chodí vypomáhat do kavárny Stará škola v centru Prahy, potřebuje. I v pokročilém věku mají chuť pracovat, málokde to ale flexibilně umožní. Nabídnout vhodné podmínky se otevřením sociálního podniku pokusila nezisková organizace Elpida. Udržení kavárny je však finančně velmi obtížné.

Foto: Nezisková organizace Elpida

Senioři berou v kavárně provozované neziskovou organizací Elpida několik směn týdně.

Článek

„Připadalo mi zbytečné zůstávat doma. Pracovala jsem poměrně dlouho, až do svých 66 let. A když jsem skončila - což jsem nechtěla, ale musela jsem -, tak jsem hledala ještě nějakou aktivitu. Nechtěla jsem být doma,“ popsala Novinkám baristka Marie.

„Tehdy jsem si uvědomila, jak negativně na mě působí samota a nulový kontakt s lidmi,“ dodává pětasedmdesátnice.

Spolu s dalšími patnácti seniory chodí do kavárny Stará škola pracovat jednou až dvakrát týdně, střídají se ve směnách. Pětice z nich se věnuje pečení buchet, koláčů a dalších dobrot, ostatní připravují kávu, obsluhují a baví se se zákazníky.

Všichni vyzdvihují, jak dobře jim mezi lidmi je. K tomu si přivydělají, pracovní režim je pro ně flexibilní a naučí se něco nového. Navzdory překročení důchodového věku v Česku zůstává podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí z konce loňského roku pracovně aktivních 99 tisíc lidí starších 67 let.

S tím, jak se posouvá věk pro odchod do penze a roste délka dožití, je potřeba pružnějších pracovních míst stále naléhavější.

Místo pro setkávání

Sociální podnik - kavárnu Stará škola - otevřela nezisková organizace Elpida předloni. V Praze jde o první projekt svého druhu.

Jeho fungování je pro neziskovou organizaci nákladnější, než čekali. Pro seniory vedle toho pořádají i nespočet vzdělávacích kurzů, pohybových aktivit nebo lekcí, funguje pod nimi sbor seniorů a zajišťují také třeba krizovou linku s psychologickou podporou nebo projekt Ponožky od babičky. Nemají ale takové rezervy, aby mohli provoz kavárny dlouhodobě dotovat, kvůli čemuž spustili veřejnou sbírku na Darujme.cz.

„Kavárna už existuje dost dlouho na to, abychom viděli, že má smysl pokračovat. Dlouho jsme věřili, že to zvládneme. Průměrné tržby ale nestačily a nenašli jsme ani jiný zdroj financování,“ vysvětlila manažerka kavárny Broňa Hilliová.

Příspěvek zaslalo k 19. květnu necelých 500 dárců. Vybraná část pokryje některé opravy, ale především náklady na mzdy seniorů a seniorek a umožní zaměstnání dalších.

Odborníci, ale i samotní penzisté, vyzdvihují hlavně psychologický rozměr „brigády“ při důchodu. Každoročně je diagnostikována deprese dvěma až třem tisícům lidí ve věku 65 až 74 let a podíl se zvyšuje, uvádí oficiální zdravotní statistiky. Sociální kontakt, přátelskou atmosféru a setkávání s lidmi všech věkových skupin, kteří přijdou na kávu, proto oceňují.

A získají i menší přivýdělek, byť jde jen o pár několikahodinových směn měsíčně.

Od letošního roku mají navíc pracující důchodci nárok na slevu ze sociálního pojištění, čímž ušetří na pojistném asi 6,5 procenta. Měsíčně může jít až o 2600 korun a nezáleží, jestli pracují na živnostenský list nebo zaměstnaneckou smlouvu.

Těch, kteří se o slevu přes svého zaměstnavatele přihlásili, bylo za první čtvrtletí necelých 40 tisíc z celkových asi 163 tisíc penzistů, kteří k roku 2022 byli v zaměstnaneckém poměru.

Výběr článků

Načítám