Hlavní obsah

Zemřela herečka Zdenka Procházková

26. 8. 2021, 7:44

Ve věku 95 let ve středu zemřela herečka Zdenka Procházková. Informoval o tom server CNN Prima News. Z poslední doby ji diváci mohli vidět ve filmu Lída Baarová režiséra Filipa Renče. Ztělesnila v něm prvorepublikovou hvězdu, kterou osobně znala, v jejím pokročilém věku.

Zemřela Zdenka ProcházkováVideo: Novinky

 
Článek

Procházková patřila k nemnoha umělcům, kteří ovládali stejnou měrou češtinu i němčinu. Během čtyřicetiletého angažmá v německy mluvících zemích se herečka za hranicemi také usadila, domov měla v Praze i ve Vídni.

V 60. letech dostala pražská rodačka nabídku od významných německých divadel, po roce 1968 hrála v proslulém vídeňském Burgtheatru.

Foto: soukromý archív Z. Procházkové

Zdenka Procházková s Irenou Kačírkovou (vpravo) v roce 1955 na scéně Komorního divadla v Moliérově komedii Misantrop.

Vystupovala také v Berlíně a v Kolíně nad Rýnem, pro Rakouský kulturní institut připravovala cyklus čtení autorů pražské německé literatury.

Procházková kdysi hostovala i v Národním divadle, na scénách Městských divadel pražských působila 17 let.

Mezi její nejoblíbenější role z tohoto období patřila Líza Doolittlová (se Svatoplukem Benešem) v Shawově Pygmalionu, v Kiltyho dramatizovaném dialogu Drahý lhář byl jejím partnerem Karel Höger a v Maughamově hře Julie, ty jsi kouzelná Oldřich Nový.

Foto: soukromý archív Z. Procházkové

Hlavní ženská role ve filmu Bořivoje Zemana Mrtvý mezi živými z roku 1946 pro ni znamenala start filmové kariéry i sblížení s jejím pedagogem z konzervatoře a budoucím manželem Karlem Högrem.

Procházková se objevila i ve filmech z 50. a 60. let minulého století, patří mezi ně například Mrtvý mezi živými, Týden v tichém domě, Ztracená tvář, Nezlob, Kristino nebo Z mého života.

Značný ohlas mělo její účinkování na Světové výstavě v roce 1958 v Bruselu, kde uváděla trojjazyčně představení Laterny magiky. V 80. letech si zahrála tajemnou dámu v Herzově hororu Upír z Feratu.

Prvním manželem Procházkové byl o 17 let starší herec Karel Höger, podruhé se provdala za rakouského podnikatele Ericha Hartmanna.

Foto: soukromý archív Z. Procházkové

Jejím druhým manželem se stal vídeňský podnikatel Erich Hartmann.

Doma se cítila v Čechách i v Rakousku. „Jsem samozřejmě Češka, v Praze rozená a Vltavou křtěná. Když jedu z Vídně do Prahy, tak řeknu, že jedu domů, ale platí to i naopak,“ řekla v roce 2003 v rozhovoru s ČTK.

„Doma jsem tam, kde mám příležitost pracovat, hrát pěkné role, číst dobré texty, zkrátka dělat všechno, co patří k mému povolání, které moc miluji,“ dodala.

V roce 2003 obdržela ve Vídni medaili Artis Bohemiae Amicis – Přátelé českého umění – za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí.

Před dvěma lety získala za hlavní roli Rozálie Lautmanové v rozhlasové hře Obchod na korze cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře.

Foto: ČT - Vlasta Gronská

V legendární Nemocnici na kraji města. V populárním seriálu hrála matku Viktora Preisse.

Reklama

Související témata:

Výběr článků