Hlavní obsah

Zemřela herečka z prvorepublikových filmů Eva Gerová

9. 6. 2013, 17:15 – Praha • Aktualizováno 9. 6. 2013, 17:39

Ve věku 93 let zemřela ve středu 5. června herečka Eva Gerová, vlastním jménem Šanovcová. V neděli to oznámil její synovec Václav Kratochvíl.

Foto: Profimedia.cz

Herečka Eva Gerová

Článek

Lidé mohli Gerovou vidět v řadě prvorepublikových filmů, převážně komedií, po boku tehdejších hvězd, jako byla Adina Mandlová, Ladislav Pešek či Jindřich Plachta. Po druhé světové válce už ale hrát nechtěla, dala přednost práci v pražské knihovně.

"Točit filmy začala v pouhých 16 letech jako studentka hereckého oddělení pražské konzervatoře," uvedl Kratochvíl. Za pouhé tři roky, od roku 1936 do roku 1939, stihla natočit 12 filmů. K těm nejznámějším patří například komedie Otec Kondelík a ženich Vejvara.

Jako šestnáctiletá hrála ve snímku Manželství na úvěr Emu, sestru Zity Kabátové. Zahrála si dvojroli v Kariéře matky Lízalky, dále ve filmech Pán a sluha, Bílá vrána, Slečna matinka a v komedii Jarka a Věra.

Foto: Stanislav Peška, ČTK

K nejznámějším rolím Gerové patří například komedie Otec Kondelík a ženich Vejvara.

"Během války se jí narodily dvě děti a po válce se rozhodla, že hrát již nebude. Vystudovala knihovnickou školu a až do svých 73 let působila jako knihovnice, především v Městské knihovně v Praze," dodal synovec Gerové.

Reklama

Související témata:

Výběr článků