Hlavní obsah

Zemřela Fan Vavřincová, autorka Takové normální rodinky

16. 12. 2012, 13:16

Necelý měsíc po svých 95. narozeninách zemřela v neděli časně ráno spisovatelka a scenáristka Fan Vavřincová. Oznámila to její vnučka Jolana Peterská. Žena se proslavila zejména jako autorka předlohy k filmu Eva tropí hlouposti a scénáře k seriálu Taková normální rodinka.

Foto: ČTK

Fan Vavřincová na archivním snímku

Článek

Vavřincová, vlastním jménem Věra Němotová, se narodila 17. listopadu 1917. Začala psát už v šestnácti letech na gymnáziu, je autorkou řady detektivních příběhů, povídek, románů pro dívky a televizních inscenací. Ještě než maturovala na pražském francouzském gymnáziu, provdala se za podnikatele, s nímž měla dvě dcery. Po únoru 1948 jim komunisté vyvlastnili dům i podnik (výrobnu lihovin) a Vavřincová se živila jako účetní.

V roce 1939 zfilmoval na základě její knihy režisér Martin Frič film Eva tropí hlouposti s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým v hlavních rolích. Příběh potrhlé Evy, která se pro svou tetičku vydá k sousedům uloupit návod na pěstování záhorské růže, je považován za první českou crazy komedii. Původně vycházel na pokračování v časopisu Ahoj.

Ukázka ze seriálu Taková normální rodinka

Taková normální rodinka se na obrazovkách poprvé objevila v roce 1968 jako televizní komedie. Po četných příznivých ohlasech diváků napsala autorka knihy pokračování, z něhož režisér Jaroslav Dudek tři roky nato udělal seriál. Po osmi dílech ale sami tvůrci seriál ukončili s tím, že v nejlepším se má přestat. Pravou příčinou bylo nejspíš doporučení tehdejšího režimu, aby se zaktualizovaly postavy - například z malých "raubířů" se měli stát pionýři, což autorka odmítla.

Foto: ČTK

Fan Vavřincová na archivním snímku

Vavřincová je také autorkou několika humoristických románů, například Prázdniny s Julií, Sladká dívka, Lépe je být pošetilý či Zázračné dítě. Napsala také detektivky Vrah a srdcová dáma a Vlk a sedm kůzlátek. Podílela se údajně také na scénáři další slavné Fričovy komedie Hotel Modrá hvězda (1941). Pro Československou televizi psala i silvestrovské skeče a humorné scénky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků