Hlavní obsah

Zemřela autorka Čtyřlístku Ljuba Štíplová

24. 9. 2009, 19:05 – Praha

Ve věku 79 let zemřela ve čtvrtek spisovatelka a scenáristka Ljuba Štíplová, jedna z autorské dvojice legendárního Čtyřlístku. Autorka řady dětských knížek a televizních večerníčků skonala ve vojenské nemocnici na následky úrazu při autonehodě, který utrpěla počátkem srpna. Oznámil to její syn Miloš Štípl.

Foto: Michal Doležal , ČTK

Spisovatelka Ljuba Štíplová na archivním snímku

Článek

Tvorbě pro děti se Ljuba Štíplová věnovala 45 let, nejznámější jsou však příběhy čtyř zvířecích kamarádů Fifinky, Myšpulína, Piňdi a Bobíka, které vytvářela v tandemu s kreslířem Jaroslavem Němečkem. Obrázkové příběhy Čtyřlístku byly v podstatě jediným komiksem, který vycházel v Československu 70. a 80. let. Pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky je legendou.

Přestože vychází dodnes, dočkal se i mnoha přepracování a remixů od mladších ilustrátorů a obdivovatelů. V posledních několika letech vyšla i řada knih s reedicemi těch nejstarších titulů.

Foto: Martin Štěrba, ČTK

Ljuba Štíplová byla jedním z autorů legendárního dětského komiksu Čtyřlístek.

Počátkem loňského roku Štíplové nakladatelství Albatros udělilo svou cenu za celoživotní práci s dětskou knihou.

Štíplová začínala právě v Albatrosu, kde jí vyšlo celkem 17 titulů. Vedle příběhů o čtyřech zvířatech s lidskými vlastnostmi je populární také její cyklus o koťatech, který se dočkal večerníčkového zpracování.

K obrázkům Jaroslava Němečka Štíplová napsala zhruba 200 příběhů. Komiks vychází od roku 1969 a od té doby kocour Myšpulín vymyslel desítky vynálezů, robotů a strojů na vše možné. Psí holčička Fifinka stokrát napekla dobroty, uklidila domeček v Třeskoprskách a urovnala množství sporů mezi zajícem Pinďou a prasátkem Bobíkem. Společně byli na mnoha místech zeměkoule, na jiných planetách i v minulosti nebo budoucnosti.

Reklama

Související témata:

Výběr článků