Hlavní obsah

Zemřela Anna Chromy

19. 9. 2021, 15:42

Ve věku 81 let zemřela v sobotu v Monaku sochařka Anna Chromy, česká rodačka. V Česku je známá její plastika u Stavovského divadla, která připomíná prázdný plášť, či postavy zdobící fontánu na nedalekém Senovážném náměstí v Praze.

Foto: Profimedia.cz

Anna Chromy

Článek

Vedle Prahy je stejná socha prázdného pláště také v Salcburku, Aténách a na dalších místech. Před čtyřmi lety byla ještě v Praze od této autorky odhalena socha skladatele Franze Schuberta v zahradě Lichtenštejnského paláce v Praze, sídla Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění.

Přestože většinu svého života strávila v zahraničí, ve Francii, v Itálii a v Monaku, do Česka se Anna Chromy vždy ráda vracela, uvedla Sabongui. V roce 2016 jí bylo uděleno čestné občanství Prahy 1.

Foto: René Volfík, ČTK

Snímek z dubna 2002, kdy se Anna Chromy zúčastnila odhalení kašny se svými bronzovými sochami nazvanými Pražské jaro na zrekonstruovaném Senovážném náměstí v Praze.

Pochovaná na dvou místech

Hudební producentka Renata Sabongui, která s Annou Chromy spolupracovala, uvedla, že Chromy bude částečně pochována v Monaku, druhá urna bude uložena v rodinné hrobce v Salcburku, kde se bude konat i zádušní mše.

Obnovené barokní sochy ve Slavkově ničí turisté

Cestování

Anna Chromy se narodila 18. července 1940 v Českém Krumlově. Na konci druhé světové války se její rodina přestěhovala do Rakouska, kde Anna studovala balet. Po svatbě se přestěhovala do Paříže a začala studovat umění, zaujal ji surrealismus, jejím vzorem se stal Salvador Dalí. Od roce 1980 žila s manželem v Monte Carlu.

Reklama

Výběr článků