Hlavní obsah

Zemřel Ronald Lee Ermey, seržant Hartman z filmu Olověná vesta

16. 4. 2018, 5:55 – Los Angeles • Aktualizováno 16. 4. 2018, 7:06

Ve věku 74 let zemřel hollywoodský herec Ronald Lee Ermey, kterého proslavila role seržanta Hartmana ve snímku Olověná vesta o válce ve Vietnamu. O hercově nedělním skonu v důsledku komplikovaného zápalu plic v pondělí informoval na twitteru jeho manažer Bill Rogin.

Foto: Profimedia.cz

Ronald Lee Ermey (vpravo) jako seržant Hartman ve filmu Olověná vesta.

Článek

Ermey sloužil v 60. a na počátku 70. let minulého století v americkém námořnictvu a byl nasazen i ve válce ve Vietnamu. Nejvíce se posléze proslavil jako hrubý seržant, který v první části filmu amerického režiséra Stanleyho Kubricka Olověná vesta z roku 1987 svěřené nováčky ve výcvikovém středisku psychicky i fyzicky týrá.

Podle tradované historky nejprve při natáčení tohoto snímku pracoval jako technický poradce, Kubricka ale prý natolik uchvátilo, jak Ermey předvádí armádní dril, že mu roli seržanta Hartmana přidělil, napsal zpravodajský server BBC.

Během čtyřicetileté herecké kariéry hrál Ermey mimo jiné i pilota helikoptéry ve válečném dramatu Francise Forda Coppoly Apokalypsa. Ve filmu Hořící Mississippi o vyšetřování vraždy tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha, zase Ermey ztvárnil autoritativního starostu Tillmana.

Reklama

Související témata:

Výběr článků