Hlavní obsah

Zemřel oscarový herec Martin Landau

17. 7. 2017, 6:29 – Los Angeles • Aktualizováno 17. 7. 2017, 8:59

Ve věku 89 let zemřel americký oscarový herec Martin Landau. Zahrál si ve filmech jako Na sever severozápadní linkou Alfreda Hitchcocka nebo Zločiny a poklesky Woodyho Allena. Svého jediného Oscara dostal v roce 1994 za vedlejší roli ve snímku Ed Wood, kde pod vedením režiséra Tima Burtona ztvárnil postavu maďarské herecké hvězdy němé éry Bely Lugosiho.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Martin Landau na archivních záběrechVideo: Reuters

 
Článek

Ztvárnění Bely Lugosiho mu také přineslo i Zlatý glóbus a cenu Gildy filmových herců. Nominován na Oscara  byl za nejlepší výkon v vedlejší roli v Coppolově  snímku Tucker: Člověk a jeho sen o konstruktérovi aut a za roli v Allenových Zločinech a poklescích.

Foto: Chris Pizzello, ČTK/AP

Martin Landau s herečkou Evou Marií Saint, oba si v roce 1959 zahráli ve snímku Na sever severozápadní linkou.

Během své kariéry trvající šest desetiletí si zahrál ve více než stovce filmů a více než tuctu televizních seriálů. „Pracovat s Martinem Landauem na Ed Woodovi byla radost. Jak talentovaný, milý a šlechetný herec,” napsala na Twitteru herečka Patricia Arquetteová. Zármutek vyjádřili také Alec Baldwin nebo William Shatner.

Foto: Suzanne Plunkett, Reuters

Herec Martin Landau na snímku z roku 2012

Landau, který se živil jako kreslíř, se v roce 1955 dostal do proslulého Actors Studia, kde byl tehdy jen jedním ze dvou přijatých. Učil ho tam mimo jiné Elia Kazan.

Foto: Rose Prouser, Reuters

Martin Landau

Na Broadwayi debutoval v roce 1957 ve hře Uprostřed noci. Prosadil se v roce 1959 v Hitchcockově thrilleru Na sever severozápadní linkou, kde hrál pravou ruku zločince. V roce 1960 se objevil ve velkofilmu Kleopatra. Pak se soustředil na roli v televizním seriálu Mission Impossible, kde hrál pro boku své budoucí ženy Barbry Bainové. Účinkování v něm mu v roce 1968 vyneslo Zlatý glóbus pro nejlepšího televizního herce.

V seriálech se objevil i v sedmdesátých letech, kdy hrál v britském Space: 1999.

Foto: Mario Anzuoni, Reuters

Martin Landau na snímku z roku 2016

Mezi fanoušky sci-fi seriálu Star Trek je známý díky tomu, že odmítl hrát roli pana Spocka, důstojníka hvězdné lodi USS Enterprise s typickýma špičatýma ušima.

Landau zemřel už v sobotu „po neočekávaných komplikacích” v nemocnici v Los Angeles, řekl agentuře DPA informovaný zdroj bez dalších podrobností.

Jeho dcerou je herečka Juliet Landauová.

Reklama

Související témata:

Výběr článků