Hlavní obsah

Zemřel Lasse Wellander, kytarista skupiny ABBA

10. 4. 2023, 14:40

Ve věku 70 let zemřel v pátek 7. dubna kytarista švédské popové skupiny ABBA Lasse Wellander. Podlehl komplikacím spojeným s rakovinou.

Foto: Facebook Lasseho Wellandera

Lasse Wellander prožil slavné chvíle s kapelou ABBA

Článek

Na jeho oficiální facebookovou stránku jeho rodina napsala: „S nepopsatelným smutkem musíme oznámit, že náš milovaný Lasse zemřel. Byl jsi úžasný hudebník, pokorný jako málokdo, ale především jsi byl skvělý manžel, otec, bratr, strýc a dědeček. Milý, bezpečný, starostlivý a milující… a mnoho dalšího, co se nedá popsat slovy.“

Příspěvek, který podepsali jeho nejbližší, Lena, Ludvig a Andréas, skončil slovy: „Milujeme tě a moc nám chybíš.“

Wellander začal svou hudební kariéru už jako dítě s kytarou na počátku šedesátých let. V říjnu 1974 začal nahrávat s kapelou ABBA a poté, kdy vyhrála soutěž Eurovision Song Contest, se stal jejím hlavním kytaristou. Koncertoval s ní v letech 1975 až 1980.

V roce 2007 asistoval ve studiu Atlantis ve Stockholmu při nahrávání soundtracku k filmu Mamma Mia! s Meryl Streepovou, Colinem Firthem, Piercem Brosnanem a Amandou Seyfriedovou v hlavních rolích.

„Atlantis je bývalé Metronome Studio, v němž bylo natočeno mnoho písní skupiny ABBA ještě před vznikem Polar Studia v roce 1979, kde se natáčelo potom. Takže bylo opravdové déjà vu, když jsem se po pětadvaceti letech vrátil na místo činu, abych znovu nahrál písně kapely,“ řekl tehdy.

V roce 2021 se Wellander podílel také na nahrávání dosud posledního alba skupiny ABBA nazvaného Voyage. Vydal rovněž sedm sólových desek. Jeho poslední tři singly vyšly v roce 2022.

Reklama

Související témata:
Lasse Wellander

Výběr článků