Hlavní obsah

Zemřel kytarista Jiří Jirmal

16. 12. 2019, 15:16

Ve věku 94 let zemřel kytarista, hudební skladatel, publicista a pedagog Jiří Jirmal. Ve své praxi se věnoval jak jazzové hudbě, tak interpretaci vážné hudby, je považován za zakladatele české kytarové školy. ČTK o tom v pondělí za rodinu informovala Silvie Marková. Jirmal zemřel 11. prosince a poslední rozloučení s ním se bude konat v úzkém rodinném kruhu.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Ve věku 94 let zemřel kytarista, hudební skladatel, publicista a pedagog Jiří Jirmal (vpravo). Na snímku z 16. července 2006 je s bubeníkem Vladimírem Žižkou.

Článek

Jirmal byl autorem nejpopulárnější české výukové kytarové publikace Škola hry na kytaru a řady dalších hudebně odborných knih. Úspěch jeho žáků na kytarových soutěžích spoluvytvořil fenomén české kytarové školy.

Mezi jeho žáky patří kromě prvního a nejmladšího vítěze prestižní Mezinárodní kytarové soutěže Radio France Vladimíra Mikulky například také již zesnulý jazzman Rudolf Dašek či rocker, zakladatel kapel Jasná páka a Hudba Praha Michal Ambrož. Jirmalovy skladby vydávají prestižní hudební vydavatelství v Česku i zahraničí.

Jiří Jirmal, vlastním jménem Jiří Novák, se narodil v roce 1925 v Praze. Na kytaru hrál od mládí, a to především jazzovou hudbu. Sám absolvent Pražské konzervatoře byl jejím profesorem v letech 1954 až 1985 a hostujícím profesorem Vysoké hudební školy v německém Saarbrückenu (1985 až 1995).

V 50. a 60. letech byl vyhledávaným kytaristou a spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem či s kontrabasistou Antonínem Gondolánem. Vystoupil i s Janem Werichem a dalšími umělci či hudebními tělesy.

Byl dlouholetým předsedou Československé kytarové soutěže, členem mnoha porot zahraničních soutěží, mezi jinými i světové kytarové soutěže Radio France – Paris. Přestože se soutěž vždy vyznačovala konkurencí těch nejnadanějších mladých kytaristů z celého světa, v rozmezí 20 let se do jejího finále dostalo 11 Jirmalových studentů a tři z nich získali první cenu.

Reklama

Výběr článků