Hlavní obsah

Začíná Anifilm, přijede i Čech, který pracoval na Iron Manovi

3. 5. 2016, 9:52
Novinky, Stanislav Dvořák

Třetího května začíná festival animovaného filmu Anifilm v Třeboni. Během šesti dní představí stovky filmů domácí i zahraniční výroby.

Foto: Anifilm

Americký film Anomalisa

Článek

Porotu bude letos tvořit třeba výtvarník a režisér, který obdržel Oscara, Jan Pinkava. Od roku 1993 začal pracovat pro studio PIXAR. Neméně zajímavý je rodák ze Zlína Jakub Pistecký, jenž emigroval se svou rodinou do Kanady v roce 1982. Pracuje pro slavnou firmu Industral Light and Magic a podílel se na filmech Hvězdné války II: Klony útočí, Iron Man, Transformers a Kapitán Amerika: Občanská válka.

Ondřej Švadlena, působící v Německu, je tvůrcem neotřelých 3D animovaných filmů. Dalšími členy poroty budou nizozemský umělec Rosto, jehož dědeček pocházel z Čech, a Íránec Nourredin Zarrinkelk, který studoval v Belgii, absolvoval stáž ve Studiu Jiřího Trnky v Praze a nyní žije v USA. Porotu doplní i estonská režisérka Chintis Lundgrenová.

Výtvarníky a Španělsko v porotě zastoupí Javier Mariscal, který se naposledy proslavil celovečerním filmem Chico & Rita, nominovaným na Oscara a oceněným Evropskou filmovou cenou. Mimo jiné je i autorem psa Cobiho, maskota olympijských her v Barceloně. Historicko-teoretický vhled vnese do rozhodování španělská kurátorka Carolina Lópezová, která spolupracuje s řadou festivalů a galerií.

Foto: Anifilm

Z filmu Kouzelný vrch

Filmové novinky se budou promítat v mezinárodních soutěžích, v kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů. Zvlášť soutěží abstraktní a nenarativní filmy i animované videoklipy.

„Novinkou letošního Anifilmu je přehlídka současné české animace, kterou uvádíme pod názvem Český obzor. Přehlídka reagující na nárůst kvalitní nové české tvorby doplní tuzemské snímky z mezinárodní soutěže. S touto přehlídkou je nově spojena divácká cena, díky níž může publikum zvolit z cca 30 snímků nejlepší český film festivalu,“ sdělila Gabriela Zajícová.

Téma letošního ročníku zní Kde domov můj?. Seznámí proto diváky s českými tvůrci působícími v zahraničí a také s filmy, které reflektují migraci a ztrátu domova. Jedním z nejzajímavějších bloků tohoto programu má být prezentace díla Paula Fierlingera (1936), jenž se českým rodičům narodil v Japonsku, vyrůstal v USA a po válce žil v tehdejším Československu, aby z něho v roce 1967 uprchl zpět na Západ. Známý snímek Drawn for Memory z roku 1995 věnoval svým vzpomínkám na Československo.

Kompletní program Anifilmu 2016 je na www.anifilm.cz.

Reklama

Související témata:

Výběr článků