Hlavní obsah

Warholův autoportrét vydražen za rekordní 652 milióny korun

14. 5. 2010, 10:33 – New York

Za více než dvojnásobek odhadní ceny byl ve středu 12. května v New Yorku vydražen autoportrét Andyho Warhola, vůdčí osobnosti amerického pop artu. Za 29 miliónů dolarů (asi 583 milionů Kč) byl obraz v aukční síni Sotheby's přiklepnut kupci, který zůstal anonymní. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na údaje aukčního domu.

Foto: Profimedia.cz

Warholův autoportrét

Článek

Odhadní ceny se pohybovala mezi deseti a 15 milióny dolarů (200 až 300 miliónů Kč), spolu s provizí aukčního domu za něj nový majitel zaplatí celkem 32,5 miliónu dolarů (asi 652 miliónů Kč).

Obraz pochází z roku 1986, kdy krátce před svou smrtí vytvořil Andy Warhol pět autoportrétů ve velkém, celostěnovém formátu. Exemplář vydražený ve středu pocházel ze sbírky amerického módního tvůrce Toma Forda.

Před půl rokem, v listopadu 2009, byl dražen jiný Warholův autoportrét. Pocházel z roku 1967, měl menší formát a prodán byl za 6,1 miliónu dolarů (asi 122 miliony Kč). Odborníci původně odhadovali cenu autoportrétu na maximálně 1,5 miliónu dolarů. Při stejné příležitosti se tehdy prodal také Warholův obraz s dolarovými bankovkami, a to za 43,7 miliónu dolarů (asi 878 miliónu Kč).

Warhol se narodil v Pittsburghu rusínským přistěhovalcům, kteří se přistěhovali z rakousko-uherské vesničky Miková (dnes severovýchodní Slovensko). Tam také vzniklo v uplynulých letech jeho malé muzeum.

Reklama

Související články

Výběr článků