Hlavní obsah

Vyšel komiks Alana Moora Top 10

30. 11. 2004, 9:27
Právo, Vojtěch Čepelák

Komiks Top 10, který právě vyšel ve dvou svazcích, nepochybně patří spolu s viktoriánsko-rozparovačským příběhem Z pekla k vůbec nejlepším komiksům Alana Moora (Liga výjimečných, Swamp Thing). Což u tohoto tvůrce, který je považován za jednoho ze čtyř nejvýznamnějších angloamerických komiksových scenáristů, má svou váhu.

Foto: Josef Zajíc

Ostrava 6.6.2017 Originál Petřkovické venuše je v Ostravském muzeu. Ředitelka OM předává exponát primátorovi města Ostravy.

Článek

Top 10 je vize jiného světa a zároveň reflexe jednoho z velkých fenoménů USA - superhrdinského komiksu.

Průvodci městem Neopolis, což je metropole superlidí, jsou policisté okrsku Top 10 - ačkoli jsou to superhrdinové, nejsou to ani prapodivná směšná monstra, ani bohové. Příběh připomíná americké policejní seriály: poldové se musí denně potýkat s potížemi v práci i doma.

Moore je znám myriádami literárních narážek, které umně do svých příběhů skrývá; zde je doplňuje i množstvím odkazů komiksových. Díky realistické kresbě v nejlepších tradicích amerického mainstreamu, která všemu dává přesvědčivou fazónu, tak vytváří živý a komplexní svět. Svět, který lze číst mnohokrát a na mnoho způsobů. A stále se v něm - to dle čtenářova vkusu - bavit, hrát si, objevovat či přemýšlet.

Alan Moore, Gene Ha: Top 10 I., II.

Přeložil: Richard Podaný. BB art, CREW s.r.o., 2003/4, 216/144 barevných stran.

Reklama

Související témata:

Výběr článků