Článek
LFŠ si snaží udržet image výchovného semináře pro (mladé) milovníky filmového umění, každou projekci proto předjímá stručný osvětový lektorský úvod. Přehlídku doplňuje i vedlejší bohatý kulturní program.
"Festival se realizuje podle postulátů loni vyhlášeného manifestu DOGMA 2003, který deklaruje upřímnou snahu se aktivně bránit industrializaci současných velkých filmových festivalů," vysvětlil Jiří Králík, ředitel LFŠ.
Největší atrakcí bude tento rok vystoupení slavného reportéta vietnamské a irácké války Petera Arnetta, který uvede v diskusi festivalové téma věnované médiím a válce. "Je to vzácná příležitost. Tento novinář, který byl nedávno vyhozen z americké televize pro svůj občanský postoj k válce v Iráku, slíbil, že poprvé od té doby veřejně vystoupí," uvedl Michael Havas, který pomohl k uskutečnění návštěvy této legendární postavy světové žurnalistiky.
Přijedou Robbe-Grillet a Zanussi
Filmovým tématem letošního ročníku bude především morbidně lákající téma Film a smrt, které přinese mimo jiné filmy s tématem sebevraždy i smrti jako mediálního zboží. Své filmy v této sekci uvedou velcí intelektuálkové a filmoví tvůrci: Alain Robbe-Grillet, spisovatel, spoluzakladatel Nového románu představí téměř celou svou filmovou tvorbu, na skok přiletí i Krzystof Zanussi, představitel Filmu morálního neklidu polské kinematografie 70. a 80. let.
Jako každý rok představí LFŠ některé národní kinematografie, letos uvede průřez filmového umění mexického filmu. Ten by měl zastupovat Carlos Carrera, jehož film Zločin pátera Amara právě vstoupil do našich kin. Zajímavostí bude uvedení dvou životopisných filmů věnovaných mexické malířce Fridě Kahlo. Americkou Fridu, jež zahrála Selma Heyek, budou moct diváci srovnat s mexickou verzí z roku 1984.
"Filmy z tohoto cyklu jinak vybírali samotní mexičtí filmoví kritici a odborníci, proto přehlídka nebude jen kopírovat stereotypy, jaké si o této kinematografii u nás možná tvoříme," řekl David Čeněk, koordinátor mexického cyklu.
Film a poezie
Jedním z hlavních programových cyklů LFŠ je téma Film a poezie: "Opět jsme zvolili téma, ve kterém chceme představit další druh umění, po opeře, literatuře, divadlu a výtvarném umění jsme letos zvolili poezii," uvedl Jiří Králík.
Festival tak doplní komponované pořady, sestavené z filmových, televizních a rozhlasových dokumentů, které organizátoři rozdělili do devíti cyklů. Po devět dnů navíc budou tyto tématické večery uvádět čeští současní básníci. Festival tak představí poezii moravských básníků - například Jana Skácela - již v pátek pod názvem Co zbylo z Anděla. O den později dojde na Abecedu osudu, "poezii gigantů české poezie", jak se praví v programu, Bohuslava Reynka, Františka Hrubína, Jiřího Koláře, Jaroslava Seiferta, Františka Halase a Vladimíra Holana.
Organizátoři ovšem ve svém programu neopomněli ani lidovou poezii, prokleté básníky, K. H. Máchu, básníky spjatě s jazzovou hudbou a beatnickým hnutím či surrealismem. Zkrátka nepřijde ani underground, poklidné Uherské Hradiště se může těšit na pořad věnovaný už padesát let revolučnímu básníkovi Egonu Bondymu, jenž by měl uvést Ivan Jirous.
Koncerty
Program potom vedle menších doprovodných akcí čítá například ojedinělé koncertní vystoupení mexické kultovní tropipunkové kapely Los de Abajo, které doplní pohled na mexickou kinematografii, nebo koncert pro Wernische, kde zahraje Mikoláš Chadima a Psí vojáci. Koncertu pro Karla Kryla se zúčastní Vladimír Merta nebo například Vlasta Třešnák.