Hlavní obsah

Vousatá zpěvačka z Rakouska zvítězila v Eurovizi

11. 5. 2014, 10:12 – Kodaň

Vítězem letošního ročníku televizní písňové soutěže Eurovize se v noci na neděli v dánské Kodani stala Conchita Wurst, známá jako „vousatá dáma“, kterou je rakouský travesti zpěvák Thomas Neuwirth. Přenos finálového večera s 26 soutěžními písněmi sledovalo odhadem 180 miliónů televizních diváků ve 45 zemích, napsala agentura Reuters.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Conchita Wurst vítězí v EuroviziVideo: Reuters

 
Článek

Pro Rakousko je to první vítězství v Eurovizi od roku 1966 a celkově druhé vítězství v historii soutěže, která se koná každoročně od roku 1956. Podle tradice bude příští ročník pořádat země letošního vítěze, tedy Rakousko.

Konání soutěže letos poznamenala hluboká krize mezi Ruskem a Ukrajinou, které měly ve finálovém klání své zástupkyně. Rusko reprezentovaly sedmnáctiletá dvojčata Anastasija a Marija Tolmačevovy, která nakonec podle Reuters skončila na sedmé příčce. Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, který je šéfem proevropské ukrajinské strany UDAR, před finálovým večerem vyzval Evropany, aby dali hlas jeho krajance Mariji Jaremčukové. Jedenadvacetiletá Ukrajinka s anglicky zpívanou písní Tick-Tock finálový večer zahájila a skončila na šestém místě.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Conchita Wurst a její vystoupení v EuroviziVideo: Reuters

Bookmakeři podle serveru BBC předpokládali vítězství Švédska. Jako těsně druhou tipovali pětadvacetiletou Conchitu Wurst. Tato vousatá zpěvačka zpočátku vyvolávala nesouhlasné reakce v některých východoevropských státech, napsala agentura AFP. Veřejnost v 37 hlasujících zemích si ale podle AFP nakonec získala nejen svým výstředním vzezřením, ale i hudebním talentem. Wurst, která soutěžila s písní Rise Like a Phoenix, celkově v soutěži získala 290 bodů. Druhé skončilo Nizozemsko s 238 body a na třetím místě favorizované Švédsko s 218 body.

Výsledek soutěže je i vítězstvím tolerance v Evropě, řekl rakouský ministr kultury Josef Ostermayer. „Je geniální, že chlapec může takto zpívat jako dívka,“ radovala se podle agentury AFP Rakušanka Karin Springerová, která sledovala finále ve Vídni.

„Co se týče mne, uskutečnil se mi sen,“ prohlásila Conchita Wurst později na tiskové konferenci. „Ale pokud jde o naši společnost, ukázalo mi to, že tu jsou lidé, kteří chtějí kráčet do budoucnosti a jít dál, víte, ne dělat kroky zpátky,“ řekla podle agentury Reuters také vítězka.

Loni Eurovizi vyhrála Dánka Emmelie de Forestová. Letos se tudíž finále konalo právě v Dánsku. Podmínkou účasti v soutěži je členství v Evropské vysílací unii (EBU). Každou členskou zemi může reprezentovat interpret s jednou soutěžní písní. Česká republika se v posledních letech soutěže neúčastní.

Reklama

Výběr článků