Hlavní obsah

Ve věku 90 let zemřel spisovatel Jaroslav Putík

1. 11. 2013, 6:54

V pražské střešovické nemocnici zemřel ve čtvrtek ve věku 90 let spisovatel Jaroslav Putík. Oznámil to jeho vnuk Daniel Putík. Spisovatelsky Putík debutoval už před koncem druhé světové války, ale následně musel čelit mnoha překážkám, včetně uvěznění v koncentračním táboře a perzekuce za komunistické totality. Byl autorem různorodé tvorby, jeho asi nejznámějším dílem je román Muž s břitvou.

Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Jaroslav Putík na snímku z roku 2005

Článek

Putík se narodil 25. července 1923 v Mostě. Za druhé světové války se aktivně účastnil protinacistického odboje. Kvůli tomu vystřídal několik věznic, včetně koncentračního tábora v Dachau.

Ani za komunistického režimu ale neměl jednoduchý život. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 vystoupil z komunistické strany a následně pak až do konce 80. let nesměl publikovat. Spolupracoval tedy s exilovými nakladateli jako redaktor i autor a živil se rovněž jako překladatel i dělník.

Složení jeho tvorby je velmi pestré, od cestopisných reportáží přes fejetony či svazky deníkových záznamů až po novely, povídky a romány. Kromě Muže s břitvou jsou známé také třeba jeho další prózy Smrtelná neděle, Brána blažených či Volný let voliérou.

Putíkovi přineslo jeho dílo několik ocenění, včetně prestižní Ceny Egona Hostovského nebo letos udělené Ceny Českého PEN klubu.

Reklama

Výběr článků