Hlavní obsah

Sranda jako řemen: komediální seriál v uprchlických táborech na Haiti

24. 5. 2010, 15:26

Voda prosakuje do stanu a pod stojany na reflektory se tvoří malé rybníčky, herci sedí u kuchyňského stolu a zvedají nohy před potopou, která není ani trochu fingovaná. Tak vypadá natáčení nejnovějšího haitského televizního seriálu s názvem Pod širým nebem. Seriál se točí v jednom z uprchlických táborů, v nichž našly po ničivém zemětřesení útočiště desetitisíce lidí, píše agentura AP.

Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Haiťané se dokážou smát i přes strašlivou chudobu.

Článek

Herci se v nejnovější epizodě měli pokoušet upevnit přístřeší před nadcházejícím obdobím dešťů, podmínky při natáčení ale začaly být až příliš realistické, a tak bylo po několika výpadcích proudu nakonec kvůli neustále se zvyšující hladině vody ukončeno. Ztížené podmínky patří k úskalím natáčení v uprchlickém táboře, podle režiséra haitsko-amerického původu Jacquese Roca je to ale jediný způsob, jak oslovit stovky tisíc lidí, které ničivé zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou.

Seriál Pod širým nebem pojednává o rodině, která stejně jako 1,5 miliónu dalších lidí zůstala bez domova. V seriálu se mísí komediální, vážnější a výchovné prvky. Scénář je vytvářen souběžně s natáčením, ještě například není známo, zda rodina ztratila při zemětřesení některé své blízké.

Cílem tvůrců je vytvořit obraz běžné středostavovské rodiny, aby ukázali, že lednovým zemětřesením nebyly postiženy pouze nejchudší vrstvy.

OSN dává finance 

Na seriálu se podílí mírová mise OSN, která financuje každou epizodu 6000 dolary a udává témata jednotlivých dílů. Smyslem projektu je podle zástupců mise pomoci lidem překonat nudu a naučit je přežití v těžkých podmínkách uprchlických táborů.

"V noci to přináší lidem zábavu a je to také způsob, jak jim můžeme sdělit některé důležité informace," uvedl mluvčí mise OSN David Wimhurst. Seriál by měl lidem pomoci zajistit si přístřešek, vyhnout se kriminalitě, vyřídit administrativní náležitosti a vyrovnat se s různými nepříjemnostmi, které život v táborech přináší.

Pořad je vysílán na šesti haitských televizních stanicích a na venkovních plátnech v rámci čtyřhodinových bloků, jejichž součástí je také promítání filmů a hudebních klipů. Příští měsíc by se na plátnech mělo promítat i fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Kvůli sponzorovi panuje v Rocově týmu doslova vojenská disciplína. Poté, co mírová mise předá tvůrcům námět dalšího dílu, je potřeba napsat, natočit a sestříhat každou epizodu za několik dní. První dvě epizody se vysílaly pouhých několik hodin po jejich dokončení.

Třetí epizoda nemohla být z technických důvodů dokončena, a tak museli diváci vzít za vděk opakováním druhého dílu. Ten pojednával o vychytralém sousedovi, který se pokoušel prodat rodině neplatné registrační poukazy. Nikdo si ale nestěžoval. I přes utrpení, které s sebou zemětřesení přineslo, se Haiťané rádi smějí. Podle Roca velmi rychle zlidověl například vtip o slušném vychování, které velí zaklepat na dveře stanu, i když zrovna nejsou žádné k dispozici.

Reklama

Výběr článků