Hlavní obsah

Smetanova Litomyšl už nepatří jen opeře

13. 6. 2014, 16:08
Právo, VLA

S orchestrem Národního divadla a sólisty opery při gala na 2. zámeckém nádvoří se dnes večer odbude zahájení 56. ročníku Smetanovy Litomyšle, nejstaršího operního festivalu u nás.

Foto: Profimedia.cz

Zámek v Litomyšli

Článek

A i když už není východočeský festival tak soustředěn na operu jako dříve, stále nabízí řadu operních inscenací. Hned první víkend bude v sobotu následovat na nádvoří opraveného zámku Mozartova Figarova svatba a v neděli Janáčkovy Příhody Lišky Bystroušky, obě v provedení Národního divadla z Prahy. A obě předchází letošní novinka, setkání před začátkem s diváky o dílech a s inscenátory.

„Jsme rádi, že konečně můžeme celé okolí zámku představit bez stavebních zábran, jež doprovázely rekonstrukci zámku a okolí,“ říká o Litomyšli Jan Pikna, ředitel festivalu.

Dramaturg Vojtěch Stříteský upozorňuje na koncert v Chrudimi, kde v úterý zazpívají Dagmar Pecková a Štefan Margita v rámci turné Začínáme končit.

Festival potrvá do 6. července a zapojí i blízké Nové Hrady s barokní operou (Armidou Scarlattiho). Pyšní jsou organizátoři i na uvedení Lukášových pašijí Jana Jiráska v chrámu sv. Kříže. „A nesmíme zapomenout na Výtvarnou Litomyšl s výstavou Paříž, Paříž o naší meziválečné avantgardě, “ doplňuje Pikna.

Reklama

Výběr článků