Hlavní obsah

Štefan Švec: Žvanil bez příčiny

Právo, Štefan Švec, SALON

Přednáším občas na kurzech tvůrčího psaní. Dobře, už to samo mě přivede do pekla, ale já ještě navíc říkám svým ubohým klientům bludy. Uvědomil jsem si to po posledním kurzu, kde jsem jako obvykle předepisoval stručnost. „Čím míň slov použijete, tím spíš si je někdo přečte,“ horlil jsem před třídou manažerů firemní komunikace. „Vlastně jsem chtěl říct: Kratší = lepší.“

Foto: Petr Horník, Právo

Štefan Švec

Článek

Ano. Jedna z nejbáječnějších věcí, kterou – vedle kreslených lolitek s velkýma očima – dali Japonci světu, jsou haiku. Básnické miniatury, které do třech řádků dokážou soustředit tolik síly jako Dan Brown do celého románu. Krásně je pro nás přebásňuje třeba Antonín Líman.

Japonci samozřejmě nemají na stručnost monopol, Skácel nebo Holan dovedou řádkem zastavit srdce a v Bibli se ze slov vaří vesmíry. Okamurajové si z toho ale udělali hodnotu.

Jenže: je stručnost opravdu hodnotnější než rozvleklost? Hašek a Hrabal žvandali velkolepě a sílu to má ohromnou. Joyce, když dělá ze světa fašírku, paroduje i ty nejsvatější texty v nekonečném proudu drti a bez toho by ztratil grády. Proust mluví o vůni koláčků na desítkách stran a díky tomu objevuje sebe sama. A Shakespearovi jen slovní hříčky vydrží na celé monology. Byla by škoda to všechno zeditovat do pár haiku.

Stručnost nemá před rozvleklostí přednost. Musíte jen vědět, jak a kdy to které použít. A hlavně musíte mít co napsat.

Hlavním nepřítelem lidí z kurzů tvůrčího psaní, stejně jako nás ostatních závisláků na klávesnici, totiž není ukecanost, ale psaní bez důvodu. Jen proto, aby se zaplnil prostor. „Když už ten blog mám, musím tam něco publikovat.“ „Když už ten magazín je, musíme tam něco nalít.“ Celé diplomové práce, recenze v hudebních a výtvarných časopisech, případně firemní twitterové profily vznikají jen proto, aby vznikly. V lepším případě za honorář nebo vysokoškolský titul. Nemají žádný jiný účel, smysl, cíl. Prostě jen plevelí prostor. Každý autor, který píše, aby něco řekl, si zaslouží pochválit. Ať si klidně pindá na setrvačník.

Reklama

Související témata:

Související články

Štefan Švec: Chvála hnidopichů

Znám muže, jinak milého plešatého čtyřicátníka, který chodí po městě a buzeruje banky. Čte si jejich vývěsky, reklamy na bankomatech a hlavně nálepky...

Štefan Švec: Nejprvnější blábol ze všech

Jestli chcete, aby se o vás někdo dozvěděl, není důležité dělat něco dobře. Kvalitně psát, vyrábět nebo prodávat. Důležité je, aby vás internetový vyhledávač...

Štefan Švec: Praha? Neznám

Tuší dneska ještě někdo, kdo to byl Ernest Denis? Člověk, po kterém pojmenovali první veřejný park v Brně, nádraží Praha-Těšnov a pražský Francouzský institut?...

Výběr článků

Načítám