Hlavní obsah

Reedice art-rockového Světa Hledačů vychází k Hladíkovu i Semelkovu výročí

18. 11. 2021, 13:31

Svět Hledačů z roku 1979 bylo jedno z velkých alb v českých hudebních dějinách. Nespoutané art-rockové fantazie Blue Effectu (tehdy Modrý Efekt) tam rozvíjeli zpěvák a klávesista Lešek Semelka, který letos slaví pětasedmdesátiny, či brilantní kytarista a skladatel Radim Hladík, který se jich už nedožil.

Foto: Brainzone

Radim Hladík

Článek

Supraphon vydává reedici Světa hledačů obohacenou o bonusy. Na albu se podíleli také bubeník Vlado Čech, textař Pavel Vrba či další zpěvák a klávesista Oldřich Veselý.

V sedmdesátých letech bujela komunistická cenzura textů, nadprůměrné básnivé texty Blue Effectu byly ale natolik abstraktní, že tomu moc nemohli rozumět. Album vyzařuje muzikantskou svobodu a odvahu hledat nové formy v rámci rockové tvorby. Dlouhé komplexní skladby s mnoha rytmickými i harmonickými zvraty, rozsáhlá kytarová sóla, tvrdé riffy, ale i meditativní plochy. Skupina se nenechávala omezovat žádnými mantinely.

Foto: Supraphon

Album Svět Hledačů

„Svět Hledačů stojí za vydání kdykoli, ale letošní rok je speciální. Listopadové pětasedmdesátiny Leška Semelky a bohužel nedožité prosincové Radima Hladíka stejně jako výročí odchodů spolutvůrců Vlado Čecha a Pavla Vrby jsou silnými momenty. Napínavé, byť nakonec marné, bylo hledání originálů ztracených výtvarných a fotografických podkladů Petra Síse a Alana Pajera. Rekonstruovaná reedice však myslím jasně dokazuje, jak výborná muzika to byla i jak stylové je její zabalení,“ řekl editor reedice Karel Deniš.

Album obsahuje pět skladeb. V reedici k nim přibylo sedm bonusů od Blue Effectu i volné sestavy Semelka–Hladík–Čech.

Vedle Světa Hledačů mají být pokřtěny na jaře 2022 i dvě desky nahrané s jazzovým orchestrem Nová syntéza, které vyšly v reedici v loňském roce. Kvůli obavám z covidu byl křest byl přeložen z listopadu na příští rok.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků