Hlavní obsah

RECENZE: Skupina Traktor likviduje předsudky

28. 1. 2017, 10:39
Právo, Jaroslav Špulák

Moravská skupina Traktor je na světě od roku 2001. Vydala pět alb, přičemž to třetí, Tmel (2011), naznačilo, že umí víc než jen legrační bigbít s přídomkem agro.

Foto: archív skupiny

Skupina Traktor vydala své páté album

Článek

Podzimní album Artefuckt už představuje velmi sofistikovanou rockovou kapelu, která má sama na sebe vysoké nároky, v textech přináší více než jeden plán a dokázala nahrát desku s výtečným zvukem.

Traktor přijal jako základní stavební kámen tvorby syrový hard-rock. Inspirován je tvorbou takto zaměřených britských skupin ze sedmdesátých let, nicméně jeho sound je o poznání modernější a výrazně melodický.

Na albu jsou písničky, které mají až stadiónovou atmosféru – Vstaňte, pane Lincolne, Letokruhy, Artefuckt či Uveď nás v pokušení (sv. Cecílie), rockové vypalovačky s nosným riffem Děvka č. 5 (Závist), Romeo & Julie, připočítat lze i bonusovou coververzi skladby No Voices In The Sky od Motörhead) či volné kompozice s naléhavostí v interpretaci (Masky, Bolest hrdinů).

Foto: BMS

Nová alba

Kapela je všechny opatřila velmi dobrým zvukem, mají promyšlené aranže a pozoruhodné je vrstvení nástrojů v některých z nich. V tomto ohledu jde o velmi profesionální a promyšlenou práci. Zpěvák Martin Kapek má velmi výraznou a zdravě rockovou barvu hlasu. Rozsahem sice nepatří k nadprůměrným, jeho projev ale sound Traktoru korunuje a posiluje, protože si žánrově vyhovují.

Nepřehlédnutelné jsou i texty nového alba. Jestliže Traktor v dávné minulosti vystačil s lacinými rýmovačkami (týká se to prvních dvou alb), dnes přináší texty rafinované s obsahem až generačním. Navíc se v nich vyhýbá klišé, témata tak trochu ukrývá do podobenství, pečlivě volí slova a dotýká se třeba i uprchlické otázky, moderního otrokářství či stárnutí.

Na velmi vyrovnaném albu by nemusela být písnička Žena, růže, tíseň, kost, která za ostatními ve více ohledech zaostává. Bonus v podobě No Voices In The Sky  (mimochodem jedné z nejlepších skladeb skupiny Motörhead) lze chápat jako poklonu zpěvákovi a baskytaristou té kapely Lemmymu Kilmisterovi, který na konci roku 2015 nečekaně skonal.

Traktor má na hudební scéně těžkou pozici. Název kapely – přiznejme si narovinu – neotvírá brány důvěry masy fanoušků na první pokus. Kapela nicméně takové předsudky postupně likviduje. Album Artefuckt nejspíš každého příznivce melodického a česky zpívaného rocku přinejmenším potěší.

Traktor: Artefuckt
vlastní náklad, 52:53

Celkové hodnocení: 80 %

Reklama

Související témata:

Výběr článků