Hlavní obsah

Před 60 lety zemřel legendární malíř Josef Lada

14. 12. 2017, 8:06

Josef Lada zemřel před 60 lety, 14. prosince 1957. Jeho pojetí Švejka, kocoura Mikeše nebo zimní vesnické krajiny dodnes platí za ikonická. Jsou jich plné kalendáře. Jako grafik a ilustrátor obdařil Lada nezaměnitelným rukopisem, poetičností a humorem téměř 200 knih pro dospělé a 120 pro děti.

Foto: Martin Pekárek/CNC , Profimedia.cz

Ladův Hastrman

Článek

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 jako nejmladší ze čtyř dětí ševce ve středočeských Hrusicích, v nichž čerpal inspiraci po celý život. Vyučil se jako knihař-zlatič v Praze, kde navštěvoval večerní kurzy kreslení na uměleckoprůmyslové škole.

Již před první světovou válkou se prosadil jako karikaturista v humoristických časopisech a od 20. let byl vyhledávaným ilustrátorem. Dvacet let pracoval též jako redaktor nakladatelství Melantrich, kde vedl nedělní přílohu Českého slova a podílel se na dětské příloze Lidových novin.

Foto: Profimedia.cz

Švejk

Foto: Milan Malíček, Právo

Výstava v pražské Galerii Tančící dům

Foto: Profimedia.cz

Z výstavy Joefa Lady

Od roku 1940 se věnoval vlastní výtvarné a literární tvorbě. Nezapomenutelné jsou Ladovy ilustrace pohádek Jiřího Mahena, Boženy Němcové či děl Karla Havlíčka Borovského. Ladovým klíčovým autorem byl ale jeho přítel Jaroslav Hašek, s nímž ho pojil i podobný smysl pro humor, takže Haškovy Osudy dobrého vojáka Švejka nemohl ilustrovat nikdo jiný.

Jeho díla mají také značnou finanční hodnotu. Letos prošlo tuzemskými dražbami 39 jeho děl, 25 z nich našlo kupce. Jen na listopadové aukci Galerie Kodl se prodalo pět Ladových děl za 4,7 miliónu korun. Nejdražším dílem Josefa Lady, které se na aukcích v Česku kdy prodalo, je soubor osmi velkoformátových kolorovaných kreseb na kartonu Jak se dělají noviny z roku 1928. Nový majitel za ně před rokem zaplatil přes 3,5 miliónu korun.

Ladova díla jsou oblíbená, výstavy jeho děl se konají často a patří k nejnavštěvovanějším. Poslední větší přehlídky se konaly přibližně před deseti lety, také u příležitosti malířova životního jubilea. Výstavu v pražském Obecním domě na přelomu let 2007 a 2008 vidělo přes 61 000 diváků; přestože se konala od poloviny listopadu, stala se denním průměrem návštěvníků nejnavštěvovanější výstavou roku 2007 i 2008. Dalších skoro 15 000 lidí přišlo na jinou Ladovu výstavu v roce 2007 v Muzeu umění Olomouc. Letos se konala velká výstava v opavském Domě umění a v polovině listopadu začala jiná v pražském Tančícím domě.

Reklama

Výběr článků