Hlavní obsah

Pozdrav Petru Šabachovi

6. 11. 2019, 8:33
Právo, František Cinger

Dobře zašitej frajer (Paseka, 340 stran) je výběr z povídek a novel loni zemřelého Petra Šabacha, který uspořádali Emil Hakl a Václav Kahuda. Dostali příležitost pro autorovo kmenové nakladatelství vybrat texty, které se jim nejvíce líbí.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Petr Šabach

Článek

Jsou mezi nimi samozřejmě titulní povídka, také Šakalí léta, Hanspaul City Limits nebo Člověk z galerie, Občanský průkaz i dvě povídky dosud nepublikované.

Podle Hakla je hlavním zdrojem autorových historek detailní znalost pražského prostředí. Proto jsou v jeho knihách drobné vtipy sršící na pozadí drtivých politických změn, osudově bezmocní frajeři, babky i babičky, opilci ztracení uprostřed města. Jsou v nich i nepodařené emigrace a nepovedené lásky. Stále působivé je podle Hakla jeho umění bezprostřední zkratky.

Kahuda Šabacha nazývá veselým praktickým filozofem a připomíná jeho pedagogické působení na soukromé vysoké škole, kdy byl přítomen jeho přednášce, ovšem v jedné sídlištní hospodě. Z toho pramení i myšlenka, že literatura není literatura, nýbrž svět, a dá se o ní smysluplně hovořit jedině a pouze tehdy, když se s druhým bavíte o životě.

V jednotné grafické úpravě s variovanými titulními stránkami vydává Paseka v podání Petrova syna Jana Šabacha nová vydání knih Hovno hoří, Babičky, Opilé banány, Čtyři muži na vodě a Máslem dolů. Sluší se připomenout, že žádná z nich by nevznikla bez láskyplné partnerské spolupráce Šabachovy dobré víly, manželky Andulky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků