Hlavní obsah

Postiženi muzikou aneb sex, drogy a hudba v podání kapely The Tap Tap

26. 8. 2020, 17:49

Co byste dělali, kdyby vám osud nadělil kromě radosti ze života také celoživotní zdravotní handicap? Hrdinové celovečerního dokumentu Postiženi muzikou, členové kapely z pražského Jedličkova ústavu The Tap Tap, v tom mají jasno. Užívají si každou minutu.

Trailer dokumentu Postiženi muzikouVideo: Aerofilms

 
Článek

Film Radovana Síbrta o tom, že s nadhledem je možné čelit i nejsložitějším překážkám a žít u toho život rockových hvězd, bude mít v českých kinech premiéru 24. září.

Zachycuje střípky osudů členů hudební skupiny s nejrůznějšími zdravotními obtížemi, a to v momentech, kdy zpívají, hrají, milují, cestují a baví se... Každý z nich je jiný, ovšem smysl bytí jim v mnohém dává právě muzika.

Temperamentní a vtipný mluvčí kapely Láďa kromě zpívání v kapele randí s přítelkyní a koketuje s politikou, citlivá a starostlivá zpěvačka Jana nezkazí žádnou zábavu, Jiří si ve filmu odbyde svou svatbu a klávesista Petr přes své nemalé zdravotní problémy usilovně pracuje na svém zdokonalení.

Černý humor jako lék

Všechny spojuje vášeň pro vystupování v orchestru, který před více než dvaceti lety založil kapelník Šimon Ornest. A také pořádná dávka černého humoru, který jim pomáhá vyhnout se litování.

Foto: Štěpán Hon

Kapela TapTap vyprodává sály nejen v Česku.

„Od první chvíle, co jsem viděl vystupovat The Tap Tap, mě chytlo jejich obrovské nadšení a hrozně mě bavila jejich divokost. Přitom máme tendenci si postižené lidi představovat spíš jako ukňourané ‚ležáky‘, kteří se dojímají nad vlastním neštěstím a my je přicházíme politovat a pohladit. A pak jsme zaskočeni tím, že jim je celá naše lítost ukradená,“ říká režisér Radovan Síbrt.

Ten se s duchovním otcem kapely Šimonem Ornestem zná od dospívání ze společného účinkování v Tanečním orchestru Kamila Jasmína.

 Milióny zhlédnutí

Ornest, známý jako přísný a důsledný kapelník, založil The Tap Tap přímo v Jedličkově ústavu jako hudební kroužek. Během více než dvaceti let existence si kapela vydobyla své pevné místo na české hudební scéně a mnohokrát úspěšně koncertovala v zahraničí.

Skupina je známá svými melodickými rytmickými skladbami s vtipnými a trefnými texty, pravidelnou spoluprací se známými osobnostmi českého rocku a popu a také silnou fanouškovskou základnou.

Například hudební klip k songu Řiditel autobusu dosáhl na YouTube přes 15 miliónů zhlédnutí. Hudba a text jsou dílem Xindla X a coby řidiči autobusu se zde vystřídají Vojtěch Dyk nebo Dan Bárta.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků