Článek
Centrum za dobu své existence nabídlo nejen desítky večírků a koncertů, ale také divadlo, letní kino, operu, workshopy a především oživilo nevyužité místo v samotném centru města.
„Vše v tuto chvíli nasvědčuje tomu, že poslední akce pod kyvadlem proběhne v sobotu 12. července 2025. Budeme moc rádi, pokud k nám do té doby ještě stihnete zavítat, poslechnete si hudbu a zatančíte si, dáte si drink nebo si jen přijdete popovídat,“ oznamuje Tým Stalin na stránkách centra.
Provozoval Centra Stalin Jan Faltys přesto doufá, že se mu podaří se s magistrátem domluvit na obnovení provozu. Pro Seznam Zprávy Faltys i radní Adam Zábranský uvedli, že centrum i město jsou v kontaktu a hledají možné podoby fungování. Faltys potřebnou částku na obnovu provozu odhaduje na pět milionů korun. Následně by bylo potřeba dokolaudovat část podzemí na skladové prostory.
Centrum stojí na místě, na kterém stál v letech 1955-1962 Stalinův pomník, který byl jednak jeho největší sochou na planetě a také největším evropským sousoším.
Po odsouzení Stalina a jeho kultu osobnosti byl pomník odstřelen, zůstaly po něm jen zdobené terasy, schodiště a právě podzemí. Ty v roce 1991 doplnil metronom od sochaře Vratislava Nováka.

Monstrózní Stalinův pomník byl ve své době největším evropským sousoším.
Po revoluci místo přitahovalo zejména skejťáky a další subkultury, než se ho v roce 2015 ujalo sdružení Containall. U jeho počátku stál i současný provozovatel centra Stalin Jan Faltys. Sdružení stálo také u vzniku Kampusu Hybernská a přehlídky mladého umění POKOJE, nyní působí v Riegrových sadech na pražských Vinohradech. Na samotné Letné později Containall nahradilo současné Centrum Stalin.
Od nového centra Prahy po Michaela Jacksona
Na místě dnešního pomníku stály ještě v 19. století vinice. Když bylo na přelomu 19. a 20. století zbořeno staré Židovské město, Letná se ocitla v ose monumentální Pařížské třídy a Čechova mostu. Podle původních plánů měla být Letná prokopaná a v místech směrem k dnešnímu Bubenči mělo vzniknout rozšířené centrum města.
To se však nestalo. Monumentální třída i most nevedly nikam, čehož využili po převzetí moci komunisté. Podle návrhu Otakara Švece se zde v roce 1949 začal stavět gigantický Stalinův pomník. Stalin v jeho zpodobnění stál v čele řady elit komunistického státu - dělníků, vojáků i vědců. Češi se svým typickým humorem památník brzy překřtili na „frontu na maso“.
Pomník byl dokončen až v roce 1955, o rok později už Stalinův nástupce Nikita Chruščov Stalina i jeho dědictví odsoudil. Po odstřelu pomníku v roce 1962 byly prostory dlouho nevyužité, objevily se různé podnikatelské záměry včetně delfinária.
Během koncertu Michaela Jacksona v roce 1996 zde na pár dní vyrostla jeho socha. Po revoluci ve sklepení, se kterým jsou dnes problémy, začalo vysílat první soukromé rádio v Československu, Rádio Stalin, ze kterého později vzniklo Radio 1.