Hlavní obsah

Pohled do ateliéru Vojtěcha Preissiga

2. 6. 2020, 12:18
Právo, zr

Po mnoha letech bude možné zhlédnout část díla českého umělce, grafika, ilustrátora, malíře a typografa Vojtěcha Preissiga. Již 6. června bude v Golf resortu Beroun otevřena jeho výstava Pohled do ateliéru.

Foto: archiv

Vojtěch Preissig: Stromy

Článek

Zahájí ji Michael Zachař, který k tomuto počinu říká: „Preissigův výtvarný odkaz je naprosto ryzí, originální a kosmopolitní. Podobně jako Wiener Werkstatte či pařížská skupina Nabis, umělci jeho generace, je srozumitelný na celém světě.“

Pro veřejnost bude výstava dostupná v pražské galerii European Arts na adrese Senovážné náměstí 8, a to od 8. června, minimálně měsíc.

Vojtěch Preissig se narodil v roce 1873. Od mládí tíhl k umění a tiskařskému řemeslu, kterému se vyučil v Paříži. Studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole, působil dlouhá léta i v USA, konkrétně v New Yorku a Bostonu.

Ve Spojených státech vyučoval na škole Art Students League a věnoval se reklamní grafice. Později učil na Kolumbijské univerzitě. Za pobytu v USA se zabýval typografií. Tu také vyučoval na Wentworth Institutu v Bostonu.

Během první světové války byl činný v československém zahraničním odboji a od roku 1917 pracoval v New Yorku pro odbočku Československé národní rady. Tam vytvářel propagační kampaně a organizoval nábory dobrovolníků. Po první světové válce také pracoval na nových možných podobách československé vlajky.

Po návratu do Československa v třicátých letech dvacátého století byl spolupracovníkem Památníku osvobození. Jeho zapojení do protinacistického odboje po vzniku protektorátu bylo vlastně přirozeným vývojem s ohledem na jeho celoživotní smýšlení. V roce 1940 byl ale zatčen gestapem a v roce 1944 zemřel v koncentračním táboře Dachau.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků