Hlavní obsah

Petra Hřebíčková na krku Ondřeje Vetchého

Právo, Věra Míšková

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Petra Hřebíčková a Ondřej Vetchý hrají hlavní role v nové romantické komedii autorskoproducentské dvojice Vejdělek–Hoffman (Ženy v pokušení, Muži v naději) Bezva ženská na krku, která vstoupí do kin následující čtvrtek. Role se však v tandemu poprvé proměnily: režisér Jiří Vejdělek je pod filmem podepsán jako spoluscenárista a producent Tomáš Hoffman se poprvé postavil za kameru jako režisér.

Foto: Cinemart

Svérázní vesničané se svým starostou v podání Miroslava Táborského

Článek

„Tomáš na mě kdysi vsadil jako na debutanta s Účastníky zájezdu. Teď mu to můžu konečně oplatit a vsadit na jeho režijní debut. Dlouholetý pracovní vztah se postupně rozvinul v přátelství. Snažíme se společnými filmy dělat radost sobě i divákům,“ říká k výměně rolí Vejdělek a Hoffman dodává:

„Režisér nové vlny Evald Schorm kdysi řekl, že filmovým režisérem může být každý, kdo nedokázal, že jím není. Filmová režie je kombinace uměleckých a organizačních rozhodnutí, přičemž důraz je položen na slovo rozhodnutí.

Takže proti mojí běžné práci žádná velká změna, prostě děláte denně řadu rozhodnutí, která mají vliv na projekt. Režisér si musí především umět vybrat do týmu schopné a talentované kolegy a potom jim dát náležitý prostor.“

Dva samotáři pod jednou střechou

Film vypráví příběh dvou lidí, kteří se – každý ze svého důvodu odstěhovali na maličkou vesnici. On – Bohumil řečený Božíček jako hrobník, ona – Eliška – jako učitelka v místní jednotřídce. Oba hledají samotu, ale shodou okolností musí nějaký čas prožít pod jednou střechou, což jim zprvu vůbec není ani jednomu po chuti.

„Je to film o lásce, která lidem může pomoci. Zejména těm, kteří už nemají nebo ztratili chuť, odvahu a sílu věřit, že by jim ještě někdy mohlo být hezky. Díky šťastnému setkání dokážou prožít nejhezčí kus svého života, a to v situaci, kdy už tomu ani jeden z nich nevěřil. Láska není abstraktní pojem. Je strašně mocná,“ prozrazuje Ondřej Vetchý o tématu filmu.

Foto: Cinemart

Ondřej Vetchý a Petra Hřebíčková.

Po oscarovém Koljovi je to už druhý hrobník v jeho herecké kariéře. Ale společnou mají právě jen jeho tvář. „V případě hrobníka Brože z Kolji to byla jeho první volba,“ vzpomíná herec.

„Dělal tu profesi s láskou a přesvědčením a své nebožtíky i pozůstalé upřímně miloval. Navíc byl obklopen velkou rodinou a spoustou zvířat a dětí. Zatímco Božíček zbaběle od lidí utekl a vybral si profesi hrobníka právě proto, že si byl jistý, že se s živými lidmi bude potkávat minimálně.“

Petra Hřebíčková pak o své postavě říká: „Je to inteligentní žena, která měla to štěstí, nebo spíš smůlu, že nikdy nepracovala, a když se pak musí nečekaně postavit na vlastní nohy, pere se s krizovou situací s bláznivou odvahou a nevyčerpatelnou energií. Jen díky tomu dokáže nakonec najít nejen novou lásku, ale hlavně samu sebe.“

Čekání na Elišku

Hřebíčková stála podle režisérových slov u projektu hned od začátku, aniž o tom věděla. Hrála vedlejší roli už ve filmu Muži v naději a Hoffman jako producent několik let pátral po scénáři, ve kterém by si mohla zahrát hlavní roli.

„Když jsme ho konečně našli, Petra otěhotněla. Rozhodli jsme se na ni s postavou Elišky počkat a udělali jsme dobře. Petra je skvělá dramatická herečka, dokonce má Cenu Thálie za titulní roli v Maryše. Vedle toho je také úžasná komediantka s báječným smyslem pro humor. Na každý natáčecí den byla perfektně připravená, plná energie a nápadů, které jsem rád využíval,“ přiznává režisér a ještě dodává: „Před začátkem natáčení mi často pokládala nečekané otázky týkající se její role a tím mě samotného nutila o postavě Elišky víc přemýšlet. Jsem jí za to vděčný.“

A Ondřej Vetchý? „To je nesmírně citlivý a vzdělaný člověk obrovské vnitřní síly. Je jedinečný svou kombinací magnetizujícího charismatu a vzácné schopnosti probouzet v divácích intenzivní empatickou emoci. Postavu Božíčka, chlapa zklamaného životem, který postupně rozkvétá pod blahodárnou Eliščinou péčí, hraje s neodolatelným mužným šarmem a potřebným nadhledem. Naše spolupráce pro mě byla vzácná zkušenost, které si velmi vážím.“

Třetí hlavní postavou filmu je místní starosta, o kterém Hoffman tvrdí, že je to spíš takový zhmotněný ideál. „Velký bojovník s nepřízní osudu, nikdy se nevzdává a sebekomplikovanější situaci považuje za řešitelnou. Často se tak dostává do ještě větších potíží, ale optimismem, energií a zdravým selským rozumem nakonec vždycky zažehná hrozící katastrofu. Miroslav Táborský byl od začátku naše jediná volba. Takového starostu by chtěl mít v obci každý!“

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám