Hlavní obsah

Pátý ročník Noir Film Festivalu bude ve znamení vlaků a napětí

15. 8. 2017, 9:11

Pátý ročník Noir Film Festivalu na hradu Křivoklát bude ve znamení vlaků a napětí. Diváky čeká zhruba 40 projekcí filmů s temnou atmosférou přímo v prostorách hradu a na nádvoří.

Foto: noirfilmfestival.cz

Z filmu Klečící bohyně

Článek

Pořadatelům se podařilo k pátému ročníku festivalu vyjednat první vydání jednoho z československých noir filmů na nosiči. „Jmenuje se Hra bez pravidel, je to moc hezký film od Jindřicha Poláka z roku 1967,” řekl za pořadatele Vít Grigartzik. Festival se koná od čtvrtka 17. do neděle 20. srpna.

Temné snímky z prostředí vlaku letos budou tvořit hlavní tematickou sekci, k vidění bude například americký snímek Human Desire (1954) natočený podle románu Emila Zoly Člověk bestie nebo americké drama The Tall Target (1951) o spiknutí, jehož cílem bylo zabít prezidenta Abrahama Lincolna před jeho inaugurací. Speciální promítání filmu Dáma ve vlaku je nachystáno v pátek na vlakovém nádraží Nižbor.

„Letos měníme jeden ze sálů, televizní sál se přesunul do soukromé komnaty Václava IV., kterou jsme ještě nikdy nevyužili,” uvedl Grigartzik. Sál sloužil panovníkovi k přijímání blízkých návštěv.

Hitchcock i Mexičané

Tradičně jsou připravená i díla klasika temného žánru Alfreda Hitchcocka, mimo jiné thriller Ani stín podezření. Na festivalu však nejsou ke zhlédnutí pouze americké snímky, organizátoři vždy připravují sérii tohoto žánru i z jiných států, letos tak dostanou prostor i mexičtí filmaři. Chybět nebudou ani tuzemské snímky, například Svědomí režiséra Jiřího Krejčíka.

Program také doplní divadelní představení a koncert, mezi hosty by kromě Tomáše Hanáka, který už tradičně uvede některé z projekcí, měli být Daniela Kolářová, Ilona Svobodová, Eliška Křenková, Jan Hřebejk a Hynek Bočan. Pořadatelé také uvažovali o promítání 35milimetrových filmů v křivoklátské sokolovně, příprava se ale ukázala jako velmi technicky náročná, protože by bylo třeba mimo jiné zprovoznit promítačky z roku 1960. Kino je sice zakonzervované, ale technika i plátno potřebují podle Grigartzika kompletní renovaci, což je velmi nákladné.

Reklama

Výběr článků