Hlavní obsah

Nominacím Cen divadelní kritiky dominuje pražská scéna

18. 2. 2016, 13:27

Letošním nominacím Cen divadelní kritiky (dříve Cen Alfréda Radoka) dominuje pražská scéna, která je v nich zastoupena osmnáctkrát. Ze souborů nejvíce nominací, shodně po pěti, získaly pražské Divadlo v Dlouhé a ostravská Komorní scéna Aréna. Ceny budou předány 20. března po představení Libozvuky v pražském Divadle Minor. Novinářům to řekl šéfredaktor pořádajícího časopisu Svět a divadlo Karel Král.

Foto: archív Theater Bremen

Z inscenace Kauza Schwejk (režie: Dušan D. Pařízek, 2015)

Článek

„Vítězem neoceňované kategorie s názvem Největší zážitek ze zahraničního divadla se stal Ibsenův Nepřítel lidu německého divadla Schaubühne am Lehniner Platz uvedený na Mezinárodním festivalu Divadlo,” uvedl Král.

V nominacích na nejlepší inscenaci roku 2015 jsou Kauza Schwejk (Studio Hrdinů Praha), Lidská tragikomedie (Divadlo v Dlouhé) a Slyšení (Komorní scéna Aréna). Cenu za ženský herecký výkon si může odnést Iva Janžurová za roli královny Alžběty II. v inscenaci Audience u královny, Jana Plodková (Hamlet, Hamleti) nebo Marie Štípková (Géša Gottfriedová, Brémská svoboda). Za mužský herecký výkon jsou nominováni Marek Cisovský (Eichmann, Slyšení), Juraj Kukura (Fjodor Karamazov, Bratři Karamazovi) a Jan Meduna (Viktor, Viktor aneb Dítka u moci).

Divadlo v Dlouhé i Studio Hrdinů na špici

Divadlem roku 2015 se může stát Divadlo v Dlouhé, Komorní scéna Aréna nebo Studio Hrdinů. Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou roku 2015 bude Zásek uvedený Dejvickým divadlem, Pankrác '45 (Švandovo divadlo) či Slyšení (Komorní scéna Aréna). Naději na titul scénografa roku má hned dvakrát Marek Cpin za výpravu Doktora Živaga v Divadle Na zábradlí a Dítek u moci v Divadle v Dlouhé. Uspět může i Lucie Škandíková za scénu Z mrtvého domu v Národním divadle Praha.

Na ocenění za hudbu je nominovaných sedm skladatelů – Ivan Acher (Lidská tragikomedie, Divadlo v Dlouhé), Marek Doubrava (Libozvuky, Divadlo Minor Praha), Nikos Engonidis (Je třeba zabít Sekala, Národní divadlo Brno), Roman Holý (Popeláři, Švandovo divadlo), Petr Kaláb (Romeo a Julie, Letní shakespearovské slavnosti 2015 Praha), Václav Kořínek (Doktor Faustus, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) a Jakub Kudláč (Modrý pták, Národní divadlo Praha). Jako talenty roku divadelní kritici nominovali herce Roberta Fintu a Štěpána Kozuba, herce a tanečníka Iva Sedláčka a režiséra Michala Skočovského.

Ankety časopisu Svět a divadlo se zúčastnilo 71 z celkového počtu 240 oslovených divadelních kritiků. Na pražské scény se váže 18 nominací, sedm na ostravské, dvě na Kladno a jedna na Brno a Ústí nad Labem. Hlasy v anketě dostalo 30 divadel. Více informací je na www.svetadivadlo.cz.

Reklama

Výběr článků