Hlavní obsah

Nejvíce nominací na ceny BAFTA má vesmírný thriller Gravitace

8. 1. 2014, 13:12

Nejvíce nominací na letošní britské filmové ceny BAFTA získal vesmírný thriller Gravitace s 11 želízky v ohni. Deset nominací mají kriminální drama Špinavý trik a historický snímek 12 let v řetězech. Držitele těchto prestižních cen v jednotlivých kategoriích vyhlásí 16. února v Londýně.

Foto: Warner Bros

Sandra Bullocková ve filmu Gravitace.

Článek

Gravitace, v níž hlavní role ztvárnili oscaroví herci Sandra Bullocková a George Clooney, má šance na získání ocenění pro nejlepší film, nejlepší herečku nebo nejlepšího režiséra, která by připadla Alfonsu Cuarónovi. Cenu BAFTA pro nejlepší film si může připsat také otrokářské drama z doby před americkou občanskou 12 let v řetězech, jehož režisér Steve McQueen aspiruje i na cenu za nejlepší režii a představitel hlavní role Chiwetel Ejiofor na ocenění pro nejlepšího herce.

„Jsem stále znovu neskutečně pyšný na uznání, kterého se tomuto filmu dostává po celém světě,” reagoval na zisk nominace Ejiofor, který ve snímku ztvárnil původně svobodného černocha, který byl unesen a prodán do otroctví. „Získat doma nominaci na cenu BAFTA je ale samozřejmě něco výjimečného,” dodal podle agentury Reuters šestatřicetiletý Brit.

Foto: Falcon

Kapitán chladně zvládá situaci. Hlavně nestřílet.

V kategorii pro nejlepšího herce v hlavní roli se utká s Leonardem DiCapriem, nominovaným za film Vlk z Wall Street, Brucem Dernem (Nebraska), Christianem Balem (Špinavý trik) a Tomem Hanksem (Kapitán Phillips). Posledně jmenované pirátské drama Paula Greengrasse s celkem devíti nominacemi se dostalo také mezi uchazeče o hlavní cenu BAFTA pro nejlepší film, v níž pětici nominovaných doplňují ještě adopční drama Philomena a kriminální snímek Špinavý trik.

Jeho režisér David O. Russell je mezi kandidáty na cenu za nejlepší režii, o niž se utká kromě výše jmenovaných Cuaróna, McQueena a Greengrasse ještě s hollywoodským matadorem Martinem Scorsesem. Ten byl navržen za vedení natáčení komediálního dramatu z burzovního prostředí Vlk z Wall Street.

Ocenění pro nejlepší herečku v hlavní roli může kromě Bullockové připadnout Judi Denchové (Philomena), Amy Adamsové (Špinavý trik), Emmě Thompsonové (Zachraňte pana Bankse) nebo Cate Blanchettové (Jasmíniny slzy). Mezi adepty na nejlepší neanglicky mluvený film se žádný český zástupce ani tento rok neobjevil.

Reklama

Výběr článků