Hlavní obsah

Nejlepším evropským filmem roku je Bílá stuha

13. 12. 2009, 8:19 – Bochum

Nejlepším evropským filmem roku 2009 se stal snímek Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Tvůrce si v sobotu z německé Bochumi z udílení Evropských filmových cen, které jsou obdobou amerického Oscara, odnesl i ocenění za režii a nejlepší scénář. Nejlepší herečkou se stala Kate Winsletová a nejlepším hercem Tahar Rahim.

Článek

Film rakousko-německé produkce Bílá stuha tak se třemi proměněnými nominacemi pokračuje ve svém vítězném tažení. Letos totiž už získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Čeká ho ještě souboj o Oscara. Do tohoto klání ho nominovalo Německo.

Herečka Kate Winsletová, kterou čeští diváci znají mimo jiné ze snímku Titanic, si odnesla cenu za svůj výkon ve filmu Stephena Daldryho Předčítač. Tahara Rahima porota ocenila ze jeho roli ve snímku francouzského režiséra Jacquese Audiarda Prorok, který nyní uvádějí česká kina. Cenu za nejlepší hudbu dostal Alberto Iglesias za muziku k filmu Pedra Almodóvara Rozervaná objetí. Diváci si za nejlepší evropský film roku vybrali Milionáře z chatrče britského režiséra Dannyho Boyla, který letos získal Oscara.

Tobruk neuspěl

Do letošního výběru se dostalo 47 hraných filmů, mezi kterými byl i Tobruk režiséra Václava Marhoula. Tan do nominace šesti nejlepších snímků ale nepostoupil. Šanci na získání sošky v kategorii dokumentů měl také snímek slovenského režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny, který vznikl ve slovensko-česko-rakouské koprodukci. Tomu nakonec sošku vzal švýcarský dokument Bzučení hmyzu: zápisky mumie od režiséra Petera Liechtiho.

Cenu za přínos evropskému filmu si odnesla francouzská herečka Isabelle Huppertová, známá z filmů 8 žen nebo Pianistka. Nejlepším kameramanem byl vyhlášen Anthony Dod Mantle za snímky Milionář z chatrče a Antikrist.

Evropské filmové ceny rozdává Evropská filmová akademie, která vznikla v roce 1988 a dnes má přes 2000 členů. Jejím cílem je podpořit a posílit evropskou kinematografii. Prvním prezidentem akademie se stal švédský režisér Ingmar Bergman, dnes stojí v jejím čele německý režisér Wim Wenders.

Reklama

Související témata:

Výběr článků