Hlavní obsah

Na covid zemřela herečka Jana Andresíková

19. 10. 2020, 20:57
Novinky, ven

V nedožitých osmdesáti letech zemřela v pondělí po poledni herečka a dabérka Jana Andresíková. Podle jejího manažera Reného Kekelyho měla nemoc covid-19.

Foto: Archiv R. Kekelyho

Jana Andresíková

Článek

„Poslední měsíce života strávila v nemocničních zařízeních po zlomenině krčku. Měla v centru následné péče na Mělníku skvělou péči. Bohužel po prodělaných mnoha onemocněních její tělo nápor oslabení z infekční nemoci bohužel nevydrželo,” sdělil Novinkám Kekely.

O posledním rozloučení s herečkou rozhodne rodina.

Jana Andresíková se narodila v roce 1941 v Kroměříži. Vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění. Přesto, že ztvárnila velkou řadu filmových i televizních rolí, její nejznámější rolí byla čarodějnice z pohádkového seriálu Arabela.

Foto: Profimedia.cz

Jana Andresíková při natáčení pohádky Čertova nevěsta v roce 2010.

Výraznou postavu však ztvárnila i ve filmu, například role královny Elišky Přemyslovny se ujala v televizním filmu Poslední královna (1975).

Její výrazně zabarvený hlas se často uplatňoval v dabingu a před rozhlasovým mikrofonem. Kromě jiného propůjčila hlas americké herečce Whooppi Goldbergové ve filmech Sestra v akci. V roce 2010 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Její poslední filmovou rolí byla pomatená Lejdy v Troškových filmech Kameňák 1 a Kameňák 3.

Reklama

Související témata:

Výběr článků