Hlavní obsah

Na Cenu Kouteckého je nominováno sedm kandidátů

31. 5. 2011, 10:23

Sedm dokumentů nominovala porota do klání o cenu Pavla Kouteckého. Vyhlášena bude 6. června v pražském Divadle Archa, vítěz získá 100 tisíc korun.

Článek

Jde o snímky For Semafor Miroslava Janka, Medvědí ostrovy Martina Ryšavého, Nesvatbov Eriky Hníkové, Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka, Česká Granada Jana Papouška, Filmař, fanoušek, podivín Kateřiny Mikulcové a také snímek Pozemšťané, koho budete volit?, který vznikl spoluprací účastníků dokumentární dílny občanského sdružení Inventura s režisérkou Lindou Jablonskou.

"O cenu se letos ucházeli tvůrci stovky dokumentů," oznámila mluvčí Martina Reková. Jde už o pátý ročník ocenění nesoucího jméno tohoto předčasně tragicky zesnulého filmaře. Cena má podpořit jeho pokračovatele, trpělivé pozorovatele světa schopné sdělit své pocity a postřehy filmem.

V porotě Špaček, Hejdová, Hrab, Rumlová a Lovicarová

V pětičlenné porotě letos usedli režisér Radim Špaček, scenáristka a novinářka Irena Hejdová, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, ředitelka festivalu Jeden svět v regionech Lenka Lovicarová a Marie Rumlová z okruhu přátel Pavla Kouteckého.

"Z celkového počtu sta přihlášených dokumentárních filmů bylo předem vybráno třicet osm filmů, ze kterých jsme pak po dlouhé diskusi vybrali sedm do nominací. O absolutním vítězi budeme ještě diskutovat," uvedla Hejdová po zasedání poroty. Podle Hraba šlo o velmi dobré filmy, které svědčí o tom, že čeští dokumentaristé mají velký záběr témat i oblastí. Porota se shodla na tom, že jim české dokumenty připadají v porovnání s domácí filmovou hranou tvorbou daleko rozmanitější a opravdovější.

Výběr letošních nominovaných filmů je zajímavý také tím, že jsou v něm filmy ostřílených režisérů, které se objevily v distribuci, snímky určené jen pro televizi nebo projekt, který nepodpořil ani Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, ani nevznikl v koprodukci s televizí či jinou velkou společností. Jde tak tedy o čistě nezávislého tvůrce Jana Papouška a jeho film Česká Granada, syrový dokument těžící ze čtyřměsíčního pobytu v prostředí české drogové komunity.

V letošních nominacích se ocitl režisér Martin Ryšavý s filmem Medvědí ostrovy, který vyhrál Cenu Pavla Kouteckého v loňském roce s filmem Země snů. "Může se stát, že nějaký filmař získá Cenu Pavla Kouteckého více než jednou. Rozhodující je, který film bude považovat každoročně obměňovaná porota pro daný rok za nejlepší," připustila zakladatelka ceny a filmová producentka Jarmila Poláková.

Projekce na Letné a ve Světozoru

Letos poprvé organizátoři představí nominované snímky na veřejných projekcích, a to od 2. do 5. června v pražském kině Světozor a v rámci projekcí pod širým nebem v parku na Letné nedaleké Letenského zámečku. Kino Světozor bude uvádět nominované filmy ve čtvrtek a pátek vždy od 18:00 za vstupné 50 korun, noční projekce na Letné budou v pátek a sobotu od 21:00 a budou zdarma.

I slavnostní vyhlášení vítěze v pražské Arše bude částečně přístupné veřejnosti, poslední lístky na tento večer si mohou zájemci zakoupit v pokladně této scény. V rámci večera bude promítnut vítězný dokument a také film režiséra Pavla Kouteckého z roku 1988 Etudy pro elektronový mikroskop.

Reklama

Související články

Výběr článků