Článek
O filmech, které se zrodily v nejznámějších západočeských lázních, vypovídá brožura nazvaná Karlovy Vary ve filmu. „Publikace mimo jiné na 48 stranách nabízí tři filmové procházky,“ uvedl autor knihy a karlovarský kronikář Květoslav Kroča.
„Hlavní červená procházka zavede milovníky filmu od Poštovního Dvora až k hotelu Thermal,“ prozradil Kroča s tím, že doménou této vycházkové trasy je Grandhotel Pupp.
„Tam se natáčel například snímky Casino Royal, tedy jedno z pokračování Jamese Bonda. Potom Poslední prázdniny, kde si kuchaře zahrál Gerárd Depardieu,“ uvedl Kroča. Hned vedle GH Pupp stojí Císařské lázně.
„Jackie Chan zde natáčel Šanghajské rytíře,“ připomněl autor publikace. „Před válkou se v hotelu Richmond natáčel snímek s Vlastou Burianem Tři vejce do skla,“ dodal. „A samozřejmě nemohu zapomenout na film Vrchní, prchni s Josefem Abrhámem a slavnou honičkou v karlovarských ulicích,“ podotkl Kroča.
Nejvíce ale 72letému Kročovi přirostl k srdci film Florenc 13.30. „Josef Bek tam hrál šoféra Chalupu, který přijel s autobusem do Karlových Varů ještě po staré pražské silnici,“ zasnil se Kroča. Ten ještě miluje snímek Balada pro banditu, jehož děj se odehrával na nedaleké hradní zřícenině Andělská hora.

Queen Latifah a Gérard Depardieu ve filmu Poslední prázdniny.
„Ta je na zelené trase procházky,“ upozornil Kroča s tím, že součástí této trasy jsou mimo jiné také zastávky s filmy Kopytem sem, kopytem tam nebo Tarzan, který se točil v hotelu Imperial.
Modrá trasa je vedena od Národního domu, kde se natáčel například seriál Cirkus Humberto. „Odtud pochází slavná akrobatická scéna Jaromíra Hanzlíka,“ dodal Kroča. „Naposledy se v Národním domě točil snímek Rudé ocasy, což byl americký film o černošských válečných pilotech,“ dodal Kroča.
Karlovarský festival je starší než ten v Cannes
Brožura je k dostání v infocentrech města. „Vyšlo 30 tisíc českých mutací a po deseti tisících německých, ruských a anglických verzí. Cílem je město Karlovy Vary prezentovat nejenom jako město lázeňské, ale i filmové,“ dodal Kroča.
„Málokdo totiž ví, že první ročník karlovarského filmového festivalu skončil v roce 1946 o tři týdny dříve, než začal první ročník filmového festivalu ve francouzském Cannes. Takže Karlovy Vary nejsou žádnou mladší sestrou,“ uzavřel s tím, že publikace vyšla i v elektronické podobě na DVD.