Hlavní obsah

Do Karlových Varů přijede hvězdný John Malkovich

9. 6. 2009, 13:05 • Aktualizováno 9. 6. 2009, 13:55
Právo, Zbyněk Vlasák

Slavný americký herec, režisér a producent na MFF Karlovy Vary osobně převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Festival při té příležitosti uvede jeho režijní debut Tanečník seshora, thriller s Javierem Bardemem v hlavní roli. A také dokument Which Way Home, který Malkovich produkoval.

Článek

John Malkovich je výrazným hereckým typem, zahrál si v široké paletě snímků. Od velkých hollywoodských trháků typu Con Air až po výboje newyorských intelektuálů: scenáristy Charlieho Kaufmana (titulní role ve snímku V kůži Johna Malkoviche, film Adaptace) nebo režiséra Woodyho Allena (Stíny a mlha).

Proslavily ho Nebezpečné známosti

Zřejmě nejslavnější je ovšem jeho role intrikáře Valmonta ve snímku Nebezpečné známosti z roku 1988 pod režijním vedením Stephena Frearse. Ve shodě s názvem si jako ženatý během natáčení začal krátký románek s Michelle Pfeifferovou.

Foto: ČTK

John Malkovich uvede na Karlovarském festivalu svou režijní prvotinu z roku 2002 Tanečník seshora.

Své dvě nominace na Oscara si pak vysloužil hned za svou první filmovou roli v dramatu Místa v srdci. A také za výkon ve snímku S nasazením života, kde si zahrál atentátníka na samotného prezidenta Spojených států. Proti jeho dokonalému plánu se tu ale postavil stárnoucí bodyguard Clint Eastwood.

Naposledy si ho čeští diváci mohou pamatovat z hitu bratří Coenů Po přečtení spalte. Ztvárnil zde postavu Osbourna Coxe, důstojníka CIA, kterého kariéra i manželství dohnaly až k tvrdému alkoholu a sepsání výbušných pamětí.

Z producentské činnosti společnosti Mr. Mudd, kterou Malkovich spoluzaložil, v posledních letech zaujal publikum především skromně a mile natočený oscarový snímek Juno.

Jako režisér se kromě zmíněného filmu Tanečník seshora podepsal také pod krátkometrážní drama Hideous Man.

Malkovich doplní Formana a Švankmajera

MFF Karlovy Vary už dříve ohlásil dvě jiné hvězdy, které ozdobí jeho průběh. Miloš Forman zde uvede světovou premiéru svého nového filmu Dobře placená procházka a podobně jako Malkovich si pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii přijede režisér Jan Švankmajer.

Více o Karlovarském festivalu a především o filmech, které zde bude stát za to navštívit, se dočtete ve speciální příloze Novinek.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků