Hlavní obsah

Kvůli roli Jana Masaryka přibral Roman Luknár 25 kilo

17. 9. 2018, 11:35
Novinky, luh

Slovenského herce Romana Luknára mohou čeští diváci znát ze snímků Lidice, Nestyda nebo Medvídek, kde hrál spíše vedlejší role. Ve snímku Toman však Luknár ztvární roli ministra zahraničí Jana Masaryka. Kvůli tomu přibral 25 kilo, a dokonce si i vyholil masarykovskou pleš.

Ukázka z filmu Toman - Roman Luknár o roli Jana MasarykaVideo: Total HelpArt

 
Článek

Roli Jana Masaryka odehrál Luknár v češtině, ve filmu ale promluví také anglicky, španělsky nebo polsky. Přitom nabídku na roli syna prvního československého prezidenta nedostal hned. „Původně jsem měl hrát nějakou hroznou svini z NKVD, ale pak mi režisér Ondra Trojan zavolal: Hele, neudělal bys mi Honzu Masaryka?“ vzpomíná Luknár.

Jan Masaryk měl po válce nadváhu, prořídly mu vlasy a brýle nosil jen na čtení. „Trošku jsem přibral, nějakých pětadvacet kilo, aby mě nemuseli vycpávat,“ řekl Luknár s tím, že si nechal na hlavě vyholit i Masarykovu pleš. „Je to pro mě čest ztvárnit někoho, kdo tady, v našem prostoru, něco znamenal,“ dodává.

Foto: Total HelpArt T.H.A.

Herec Roman Luknár pro roli Jana Masaryka obětoval své vlasy i váhu

Spolupráci se slovenským hercem si pochvaluje také režisér Trojan. „S Romanem se pracuje strašně příjemně, trousí kolem sebe dobrou náladu a je připravený roli odevzdat cokoli, včetně svých vlasů a štíhlé linie,“ chválí režisér.

Kromě role samotné se Luknár těší také z dalšího pracovního setkání se svým dlouholetým kamarádem Jiřím Macháčkem, který ve filmu ztvární Zdeňka Tomana. Natáčení z temného období Československých dějin bylo pro Macháčka náročné stejně jako pro Aleše Procházku, který si zahraje Klementa Gottwalda. [celá zpráva]

Foto: Bára Trojanová, Total HelpArt T.H.A.

Herec Roman Luknár jako Jan Masaryk po boku Jiřího Macháčka, který ztvárnil Zdeňka Tomana

Zvláštní vztah panoval právě mezi Janem Masarykem a Zdeňkem Tomanem. Přestože měl Masaryk z Tomana strach, vybudoval si k němu zvláštní patologický a submisivní vztah. Právě Zdeněk Toman, jako šéf československé poválečné rozvědky, dopomohl převzít komunistům v roce 1945 moc. Masaryka po válce stíhaly deprese, které zaháněl alkoholem a drogami. Zda byla Masarykova smrt vraždou, nebo sebevraždou, film ale neřeší.

Příjmení rozporuplné postavy Zdeňka Tomana nese také název samotného filmu, který se v kinech objeví letos na podzim. Premiéra je plánovaná na 4. října.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků