Hlavní obsah

Kupka a kubismus ve Veletržním paláci

7. 4. 2009, 15:20

Národní galerie v Praze v úterý znovu otevřela některé části Veletržního paláce, ve kterých upravovala stálou expozici moderního a současného umění. Změny v uspořádání expozice nastaly poté, co se loni z paláce odstěhovalo umění 19. století, které je nyní v Jiřském klášteře na Hradě.

Článek

Ve Veletržním paláci budou nyní ve třetím patře představeny vrcholy českého kubismu a sociálního umění. Ve čtvrtém patře budou nově umístěna díla ze závěru 19. století a začátku 20. století včetně rozsáhlé expozice děl Františka Kupky.

Nová expozice českého umění podle galerie představí nový pohled na české umění přelomu století, a pomáhá tak nové orientaci a vnímání této epochy.

Ani novou expozicí nekončí přesuny sbírek NG, s expozicí umění 19. století se výhledově počítá pro Salmovský palác na Hradčanech a do Jiřského kláštera by chtěl ředitel NG Milan Knížák vrátit české gotické umění, které ve svém současném sídle v klášteře sv. Anežky je stále ohroženo povodněmi. V polovině roku bude uzavřena expozice orientálního umění ve Zbraslavi a sbírky se přesunou do paláce Kinských.

Reklama

Výběr článků