Hlavní obsah

Obraz Františka Kupky Bílý kůň se prodal za 42 miliony korun

27. 11. 2022, 15:44 • Aktualizováno 27. 11. 2022, 17:27

Obraz Františka Kupky s názvem Bílý kůň z roku 1909 se v neděli na aukci v Praze prodal za 42 miliony korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 25 milionů korun. Obraz pochází z doby, kdy se průkopník abstrakce vydával na cestu k nefigurativnímu malířství. Kupkova díla z jeho abstraktního období dosahují na trhu mnohem vyšších cen.

Foto: Kodl Galerie, ČTK

V aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně se s vyvolávací cenou 25 milionů korun vydražila olej Františka Kupky s názvem Bílý kůň z roku 1909.

Článek

Jeho nejdražším dílem prodaným v tuzemské aukci je tak obraz Divertimento II, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun. Rekord tuzemských aukcí drží od letošního jara obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911, který se prodal za 123,6 milionu korun.

Kupkův Bílý kůň je inspirován malířovými pobyty v Bretani. Pobřeží, moře a skály ho inspirovaly k některým pracím z počátku století, třeba ke známým dílům Balada (Radosti života, 1901) nebo Vlna (1902).

Pomyslný duel Kupka–Mucha skončil spravedlivou remízou

Kultura

Obraz Bílý kůň je dokladem toho, jak Kupka na rozdíl od řady světových malířů, kterým to trvalo velkou část tvůrčího života, dokázal za necelou dekádu urazit dlouhou cestu od symbolistického tvarosloví s kořeny v akademickém školení až ke zcela abstraktní malbě. Svá nejslavnější abstraktní díla namaloval jen několik let po nabízeném obraze.

V nedělní aukci Galerie Kodl v Praze na Žofíně se dražilo přes dvě stovky děl, prodala se jich drtivá většina a padlo na ni několik autorských rekordů.

Mezi nejdráže prodaná patřil také obraz Bohumila Kubišty Zátiší s citróny, který se prodal za 23,52 milionu korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 18 milionů korun.

Foto: Kodl Galerie, ČTK

Obraz Bohumila Kubišty Zátiší s citróny se na aukci v Praze prodal za 23,52 milionu korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 18 milionů korun.

Za 13,92 milionu korun se prodal obraz Zátiší s lampami nedávného jubilanta Theodora Pištěka, na konečnou cenu včetně přirážky se vyšplhal z vyvolávací ceny pět milionů korun.

Devadesátiletý Pištěk drží rekord v aukčním prodeji díla žijícího autora z ČR. Vytvořil ho jeho obraz Adieu, Guy Moll prodaný za více než 25 milionů korun včetně aukční přirážky.

Za 10,8 milionu korun včetně aukční přirážky se dnes prodal obraz Linie č. 148 Zdeňka Sýkory z roku 1998.

Za 12 milionů korun, tedy za 14,4 milionu korun včetně aukční přirážky, se vydražil obraz Antonína Procházky Kytice ve džbánu vyvolávaný za šest milionů korun. Dnes dosažená cena je autorským rekordem Procházky na českých aukcích.

Český aukční rekord: Kubištův obraz se prodal za více než 123 milionů

Kultura

Za stejnou cenu, tedy 14,4 milionu korun četně přirážky, se prodal obraz Mikuláše Medka Anděl zlých ptáků I. Jeho autorský rekord je ale čtyřikrát vyšší, obraz nazvaný Akce I (Vajíčko) se před třemi lety prodal za 57 milionů korun včetně přirážky.

V novém autorském rekordu se dnes vydražil obraz Zdeňka Sklenáře Červánky vyvolávaný za čtyři miliony korun a prodaný za 9,12 milionu korun včetně aukční přirážky.

Čtyřnásobně dnes vzrostla cena obrazu Vojtěcha Hynaise Portrét Suzanne Valadonové, který se vyvolával za 500 tisíc korun a prodal se za 1,8 milionu korun, s aukční přirážkou kupec zaplatí 2,16 milionu korun.

Z vyvolávací ceny 300 tisíc korun na konečné dva miliony korun na sále a 2,4 miliony korun pro kupce vyrostla cena obrazu Františka Kavána Příčná rokle v Mokrsku, který se stal také jeho autorským cenovým rekordem.

Obraz Zátiší s pivoňkami od Kubišty se vydražil za 17 milionů

Domácí

Reklama

Související témata:
Bohumil Kubišta

Výběr článků