Hlavní obsah

Kubínův obraz se vydražil za 4,2 miliónu, je to autorův aukční rekord

22. 1. 2014, 21:50 – Praha

Obraz Otakara Kubína Music Hall Bobino z roku 1910 se na středeční aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za vyvolávací cenu 4,2 miliónu korun, při započtení jednadvacetiprocentní aukční přirážky tak za něj nový majitel musí zaplatit 5,082 miliónu. Je to aukční rekord tohoto autora, uvedl zástupce pořadatele aukce Vladimír Lekeš.

Foto: Gallery and Apartment Loos Adolf, ČTK

Obraz Otakara Kubína Music Hall Bobino z roku 1910

Článek

Podle odborníků je tento obraz nejcennějším malířovým dílem, které se dosud na českém trhu objevilo. Byl součástí známé sbírky právníka, mecenáše a sběratele Františka Čeřovského (1881 až 1962) a léta pak v majetku Národní galerie.

Působivé plátno vzniklo na základě Kubínova pobytu v Paříži v roce 1908, v době, kdy byl malíř členem skupiny Osma. Zachycuje prostředí slavného pařížského zábavního podniku na ulici Gaité na Montparnassu. Formálně a barevně je silně ovlivněna tvorbou Paula Gauguina a fauvismem. Obraz pochází z velmi cenného raného období, které se na trhu téměř nevyskytuje.

Foto: Gallery and Apartment Loos Adolf, ČTK

Obraz Otakara Kubína Music Hall Bobino z roku 1910

Z tohoto období také pochází Kubínovo dílo, které bylo dosud jeho nejdražším dílem prodaným v aukci, kubo-expresionistické Zátiší z let 1912 až 1914, které prošlo českým trhem v roce 2006 s cenou 2,88 milionu korun včetně aukční provize.

Tahákem dražby v Kaiserštejnském paláci měl být olej Emila Filly z roku 1934 Zátiší s antickou bustou. Vyvolávací cena obrazu byla 9,95 miliónu korun.

Foto: Gallery and Apartment Loos Adolf, ČTK

Obraz Otakara Kubína Music Hall Bobino z roku 1910

Pořadatelé snížili u tohoto díla aukční provizi na 14 procent, přesto se v dražbě zájemce nenašel. "Po dražbě se nějaký objevil, ale je ochoten zaplatit nižší cenu," řekl Lekeš.

Reklama

Související témata:

Výběr článků