Hlavní obsah

Knížák už zase útočí na ředitele NG Fajta

22. 7. 2015, 15:21

Bývalý šéf Národní galerie v Praze Milan Knížák požaduje po ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), aby okamžitě odvolal Jiřího Fajta z postu generálního ředitele NG. Pokud tak neučiní, chce Hermanovu demisi. Knížák to uvedl v otevřeném dopise ministru kultury. Jde o pokračování sporu, který se táhne už roky. S Fajtem se Knížák dokonce soudil o omluvu.

Foto: Právo - Petr Hloušek

Milan Knížák

Článek

Knížák dopis zaslal i prezidentovi a dalším třem nejvyšším ústavním činitelům. Fajt podle Knížáka nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii údajně zadlužuje.

Podle Fajta jde o nesmyslná obvinění, na která nelze ani reagovat. "Galerie není zadlužena. Je to nesmysl, absurdní a neustále totéž," odpověděl Fajt v souvislosti s Knížákovou dlouhodobou kritikou.

Mluvčí ministra kultury Simona Cigánková ČTK řekla, že se Herman zatím nestihl s dopisem seznámit, protože je dnes na výjezdním zasedání vlády v Ostravě. Reagovat na něj proto bude ve čtvrtek.

Knížák podle svých slov již několikrát Hermana vyzval, aby Fajta odvolal. „Varoval jsem ho dokonce předtím, než tam Fajt nastoupil. On na to nereagoval. Po poslední kauze, která byla opravdu směšná a nedůstojná, jsem napsal tento dopis, který je shrnutím řady dopisů, které jsem mu psal předtím,“ řekl Knížák.

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí uvedl, že v NG chybí desítky sbírkových předmětů. Při inventarizaci ukončené v roce 2012 galerie nenalezla například 31 kreseb, mezi které patří díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého. NKÚ kontroloval hospodaření v letech 2012 až 2014. Zjištění NKÚ jsou podle Fajta důsledkem špatně nastaveného vnitřního kontrolního systému a vztahují se na předchozí vedení. Knížák vedl galerii téměř jedenáct let. V květnu 2011 byl odvolán a nahradil ho Vladimír Rösel. Fajt patřil ke Knížákovým velkým kritikům, právě po Knížákově nástupu z galerie odešel. Oba se pak spolu soudili. Fajt je ředitelem od 1. července 2014, před ním vedl dočasně galerii Vít Vlnas.

Reklama

Související témata:

Výběr článků