Hlavní obsah

Josef Špaček zahraje Dvořákův koncert místo Joshuy Bella

5. 9. 2021, 18:54
Právo, rh

Pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který začíná 6. září, oznámili změnu sólisty koncertu 9. září. Americký houslista Joshua Bell zrušil účast na turné orchestru Akademie svatého Martina v polích z důvodu vážného zdravotního stavu blízkého člena rodiny.

Foto: Radovan Šubín

Josef Špaček se v červnu 2011 stal historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie.

Článek

Po dohodě s vedením tělesa se sólového partu v Koncertu pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka ujme český houslista Josef Špaček.

„Tato situace nás samozřejmě neobyčejně mrzí, ale naší prioritou bylo zachovat program beze změn. To se podařilo, orchestr na náš návrh, aby s ním vystoupil právě Josef Špaček, okamžitě nadšeně reagoval,“ uvedl ředitel festivalu Jan Simon.

Podle něho tak festival pokračuje v propojování vynikajících českých sólistů se zahraničními orchestry, podobně jako v případě Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou a sopranistky Kateřiny Kněžíkové nebo houslisty Jana Mráčka.

Bývalý dlouholetý koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček je publiku dobře známý jako sólista i člen komorních uskupení. Na Dvořákově Praze vystoupil již v roce 2018 a 2019, loni diváky nadchl jako jeden z interpretů klavírních kvartetů s Lukášem Vondráčkem, Tomášem Jamníkem, Pavlem Niklem a Jakubem Fišerem.

Koncert komorního orchestru Akademie svatého Martina v polích 9. září zahájí Mendelssohnova předehra ke Snu noci svatojánské, po Dvořákově Houslovém koncertu bude ve druhé půli večera následovat Symfonie č. 1 C dur Georga Bizeta. Pořadatelé festivalu již kontaktovali diváky, kteří si zakoupili vstupenky přes online rezervační systém, aby je o změně informovali, a to včetně možnosti vrácení vstupného.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků