Hlavní obsah

John Lennon by oslavil sedmdesátiny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Liverpool

Byl talentovaným hudebníkem, pacifistou, pro někoho snílkem. Jeho jméno zná snad každý. John Lennon je považován za jednu z největších osobností 60. a 70. let. Tento ironik s neúctou k oficialitám a samorostlý filozof se o to zasloužil nejen působením v legendární kapele Beatles, ale i sólovými nahrávkami z období po rozpadu skupiny. Od Lennonova narození by v sobotu uplynulo 70 let.

Foto: Profimedia.cz

Yoko Ono a John Lennon na archivním snímku

Článek

Zpěvák, jehož jméno dnes nese letiště v rodném britském Liverpoolu, prý v dětství učení moc nedal. Bavila ho ale hudba, takže se v 15 letech pevně rozhodl, že bude následovat své hudební idoly, jakými byli Elvis Presley nebo Buddy Holly. V kapele The Quarrymen, kterou na střední škole založil, se seznámil s parťáky naladěnými na stejnou vlnu - Paulem McCartneym a Georgem Harrisonem. Budoucí slavnou čtveřici později doplnil bubeník Ringo Starr.

Rokenrolová skupina se přejmenovala na The Silver Beatles, od čehož už byl jen krok k názvu, který pobláznil svět: The Beatles (1960). Kariéru začínali "Brouci" koncerty v hamburských a liverpoolských klubech, v roce 1962 vydali první nahrávku Love Me Do.

Lennon ve tvůrčím tandemu s McCartneym

"Beatlemánii" ale odstartovala až deska Please Please Me a následné turné po USA v roce 1964. Mladíci vzali ztečí nejen hudební žebříčky, ale i srdce zástupů pištících fanynek. Lennon se ukázal být zdatným písničkářem, v kapele fungoval v tvůrčím tandemu s McCartneym.

Generace mladých lidí měla pocit, že zpěvák mluví přesně za ni. Například Lennonova píseň All You Need Is Love (Vše, co potřebuješ, je láska) se zařadila mezi hymny 60. let. Nahrávání posledního alba Let It Be už ale provázely silné třenice mezi oběma vůdčími osobnostmi Beatles. Kapela se rozpadla v roce 1970 a její členové se vydali každý svou cestou.

"Beatles jsou slavnější než Ježíš!"

Přelom v Lennonově životě nastal ale už čtyři roky předtím. Seznámil se totiž s kontroverzní japonskou umělkyní Yoko Ono, která se posléze stala jeho druhou manželkou a měla na něj silný vliv. Médiím také tehdy poskytl rozhovor, v němž řekl, že Beatles jsou slavnější než Ježíš.

Rouhačský výrok vyvolal mezi věřícími vlnu nevole, v USA se začaly i pálit desky kapely. Jak se ovšem o několik let později ukázalo, pro Lennona měl mnohem tragičtější následky.

John a Yoko se zapojili do mírového hnutí - legendárními se staly jejich tiskové konference z hotelových postelí, takzvané bed-in. Lennon brojil proti válce ve Vietnamu a nasazoval levičáckou rétoriku. Kvůli britské podpoře amerického tažení neváhal vrátit královně Alžbětě II. Řád britského impéria. Lennonovy písně jako Give Peace A Chance zpívaly davy v ulicích. Netrvalo dlouho a hudebník se dostal do hledáčku FBI a CIA, které na něj vedly svazky.

Navenek suverén, v soukromí trpěl depresemi

Po rozpadu Beatles založil Lennon spolu s manželkou kapelu Plastic Ono Band. Více ho ale proslavila sólová kariéra, zejména pak deska Imagine (1971), jejíž křehká titulní skladba zabodovala. Pracovně se mu dařilo, jeho osobní život ale nebyl šťastný. Lennon byl jako člověk složitou osobností - navenek suverénní až drzý, v soukromí pak rozervaný a stíhaný depresemi. Celý život hledal nějaké vedení nebo sílu, o níž by se mohl opřít. Léčil se ze závislosti na alkoholu i drogách.

Obrat k lepšímu nastal v polovině 70. let, kdy se Lennonovým narodil syn Sean. Byl zpěvákovým druhým potomkem, z prvního manželství se Cynthií Powellovou vzešel nyní sedmačtyřicetiletý Julian, rovněž hudebník a skladatel. Lennon v té době dostal od americké vlády i vytoužené povolení k trvalému pobytu v USA a následovalo pět let, kdy se věnoval výhradně rodině.

V roce 1980 Lennona zabil Mark David Chapman

Až v roce 1980 vydal album Double Fantasy, jež se stalo jeho posledním. Když se 8. prosince téhož roku vracel do bytu v newyorské rezidenci Dakota, oslovil jej před vchodem muž. Lennon se otočil za hlasem a psychicky narušený Mark David Chapman na něj vystřelil čtyři smrtelné rány z revolveru. Důvodem byl údajně výrok o Ježíšovi, jindy ale Chapman řekl, že zpěváka zabil proto, že sám nic neznamenal a chtěl se proslavit. To se mu podařilo - stal se nenáviděnou osobou a odpykává si doživotí.

Reklama

Výběr článků

Načítám